رشد ۷۵ درصدی صادرات ایران به تاجیکستان: پسته ایرانی جزء اولین‌ها

صادرات تاجیکستان

صادرات ایران به تاجیکستان در هفت ماه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۷۵ درصد افزایش یافته است. سه محصول اصلی صادراتی به تاجیکستان شامل میله‌های آهن یا فولاد گرم‌نورد شده، پسته تازه و خشک، و انواع رنگ و ورنی هستند.

در همین راستا، رئیس جمهور ایران به منظور توسعه و تعمیق همکاری‌های اقتصادی و سیاسی با کشورهای همسایه، به تاجیکستان سفر کرد. در این سفر، رهبران و مقامات ارشد دو کشور یک بیانیه مشترک و ۱۸ سند و تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند که شامل برنامه‌های همکاری تجاری و اقتصادی بلندمدت از ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، حمل و نقل، مدیریت بحران، ایجاد منطقه آزاد مشترک، فرهنگ، هنر، آموزش عالی، تحقیقات فناوری و نوآوری، خدمات پستی، ورزش و ایجاد خواهرخواندگی بین شهرهای یزد و خجند بود.

طی این مدت، بیش از ۱۵۹ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۳ میلیون دلار از ایران به تاجیکستان صادر شده است، که نسبت به سال گذشته (۱۰۷ هزار تن به ارزش ۷۶ میلیون دلار) حدود ۷۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. علاوه بر میله‌های آهنی و پسته، سایر رنگ‌ها و ورنی‌ها، کامپاند پلی اتیلن ویژه روکش سیم و کابل، و کف‌پوش‌های غیرمخملی باف از جمله محصولات صادراتی برجسته بوده‌اند.

از طرف دیگر، در همین دوره، بیش از ۱۳ هزار و ۵۳۳ تن کالا به ارزش ۳۵ میلیون دلار از تاجیکستان به ایران وارد شده است، که نسبت به سال قبل (۱۳ هزار و ۲۹۳ تن به ارزش ۳۸ میلیون دلار) ۷.۹ درصد کاهش داشته است. این امر نشان‌دهنده تراز تجاری ۹۸ میلیون دلاری به نفع ایران است.

پنج محصول عمده وارداتی ایران از تاجیکستان شامل پنبه حلاجی نشده، محصولات نیکل غیرممزوج، نخ الیاف شانه‌زده، مواد دباغی غیرآلی، و صفحات و ورق‌های پلیمری اتیلن هستند.

هم اکنون عضو شوید! با عضویت در خبرنامه ما همواره در جریان آخرین اخبار آجیل و خشکبار، روند صنعت محصولات تند مصرف FMCG و پیشنهادات ویژه کی‌ نیا باشید.