بادام: فواید، دستورهای غذایی، نوع مامرا و بیشتر

پرونوس نام یک سرده از درخت و درختچه‌ها است و درخت بادام مانند درخت میوه‌های هلو، گیلاس و زردآلو از این خانواده است. برای شروع، بهتر است به این مساله اشاره کنیم که بادام در اصل نوعی آجیل نیست. بلکه دانه درخت بادام است. قسمت بیرونی این میوه هسته‌دار گوشتی است و در داخل، هسته‌ای مانند گیلاس، هلو و آلو دارد.

پرونوس نام یک سرده از درخت و درختچه‌ها است و درخت بادام مانند درخت میوه‌های هلو، گیلاس و زردآلو از این خانواده است.

بادام

پس آجیل دقیقا چیست؟ پوسته انواع آجیل مانند بلوط یا شاه‌بلوط کاملا سفت است. به‌همین‌دلیل، صنعت غذایی اکنون از بادام به‌عنوان «آجیل آشپزی» یاد می‌کند. به طور کلی، بادام خوشمزه و مغذی است و می‌توانید آن را در دستورالعمل‌های غذایی مختلف خود بگنجانید.

فرقی نمی‌کند که تازه یا خشک باشد، بافت بادام خام، برشته، شیرین یا شور همیشه ترد و خوشمزه است. امروزه مصرف بادام در میان افرادی‌ که غذای سالم می‌خورند، بسیار محبوب شده است. بادام انواع مختلفی مانند بادام مامرا (بادام مامایی) دارد که معمولا براساس رنگ، شکل و اندازه طبقه‌بندی می‌شوند. در حال حاضر، ایالت کالیفرنیا پیشروترین تولیدکننده بادام در جهان است.

انواع بادام می‌توانند نقش‌های مختلفی را در رژیم غذایی شما ایفا کنند. اگر به‌دنبال یک منبع خوب پروتئین هستید، کره بادام همان چیزی است که نیاز دارید. می‌توان از آن به‌عنوان یک منبع چربی در قالب سس سالاد نیز استفاده کرد که شما را برای مدت طولانی سیر نگه می‌دارد.

بادام یک میان‌وعده پرانرژی است، چرا که می‌تواند انرژی کافی برای گذراندن روز تا زمان شام را برای شما فراهم کند. بنابراین مهم نیست که بادام چه عملکردی در رژیم غذایی شما دارد، از نظر طعم و فواید سلامتی بی‌نظیر است.

بادام چیست؟

اگرچه درخت بادام میوه‌های هسته‌دار تولید می‌کند که به طور معمول به آن‌ها آجیل می‌گویند، اما بادام در واقع یک میوه درختی است که عمدتا درخت آن در ایالات متحده، اسپانیا و ایتالیا رشد می‌کند و بومی شمال آفریقا، غرب آسیا و مدیترانه نیز است.

این آجیل همه‌کاره را به‌صورت خام یا برشته می‌توان به شکل ساده یا در غذاهای مختلف میل کرد. اگر به‌دنبال یک خوراکی شیرین یا خوش‌طعم هستید، بادام می‌تواند این نیاز شما را در قالب دستورالعمل‌های غذایی رایج برطرف کند.

درختان بادام برای اولین بار، در چندین سال پیش یعنی 3000 سال قبل از میلاد پرورش یافتند. در فصل اول کتاب مقدس یعنی سفر پیدایش، از بادام به‌عنوان یک غذای ارزشمند یاد شده است. همانطور که قبلا گفته شد،  قسمت خوراکی بادام همان دانه (هسته) این میوه هسته‌دار است. ما معمولا پوسته و لایه‌های بیرونی این میوه را نمی‌خوریم. این پوسته‌ها برای تغذیه دام و به‌عنوان بستر پس از برداشتن دانه بادام استفاده می‌شوند.

متخصصان تغذیه اغلب پیشنهاد می‌کنند که بادام را در رژیم غذایی متعادل، کامل و سالم خود قرار دهید، زیرا فواید سلامتی متعددی دارد. در ایالات متحده، بادام محبوب‌ترین آجیل است. در سال‌های اخیر نیز انواع بادام‌ درختی به‌دلیل تنوع و فواید سلامتی بالای خود شهرت پیدا کرده‌اند و این مساله باعث افزایش محبوبیت آن‌ها در بین رژیم‌های غذایی مختلف شده است.

براساس گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA)، از سال 1980 تاکنون تقاضا برای تهیه بادام بیش از 500 درصد افزایش یافته است. از سال 2021، مردم آمریکا به طور متوسط 1116 گرم بادام به ازای هر نفر مصرف کرده‌اند که نسبت به سال 2016 بین 35 تا 40 درصد افزایش داشته است.

خاستگاه بادام: برای اولین بار در کجا یافت شد؟

بیایید نگاهی به خاستگاه یا منشا بادام بیندازیم. قرن‌هاست که مردم از تمام نقاط جهان قدر بادام را می‌دانند و این میوه سفری از خاستگاه مدیترانه‌ای باستانی خود تا به امروز طی کرده است. تنها در طول 30 سال گذشته، صنعت کاشت و برداشت بادام بیش از چهار برابر رشد داشته است. با این وجود، بادام دقیقا از کجا آمده است و چقدر می‌توانیم در تاریخ برای یافتن منشا آن به عقب برگردیم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه این مقاله ادامه دهید.

خاستگاه بادام

ردپای بادام در گذشته دور تاریخ

تاریخچه‌ای غنی از بادام وجود دارد و می‌توان آثار آن را در دوران باستان جستجو کرد. اجداد ما احتمالا پیش از 4000 سال قبل از میلاد، زمانی‌که بادام کاشته و در آسیا پخش شد، در آسیای غربی و مرکزی از آن به‌عنوان علوفه استفاده می‌کردند.

از سال 600 تا 900 پس از میلاد، مسافرانی که از جاده ابریشم بین آسیا و مدیترانه عبور می‌کردند و از فواید تغذیه‌ای بادام بهره می‌بردند، مغزهای نخورده‌ای را در ایتالیا و اسپانیا برجای می‌گذاشتند و بدین‌شکل زمینه کشت بادام را در سراسر جهان فراهم کردند.

100 سال پس از ورود اولین درختان بادام به کالیفرنیا، دانشمندان روی ایجاد نژادی از بادام که بتواند در آب‌وهوای خشک این ایالت زنده بماند، مطالعه کردند. اکنون نژادهای مختلف بادام در کشورهای مختلف سراسر جهان کشت می‌شوند.

بادام در طول زمان

منشأ استفاده از بادام را می‌توان در قبایل عشایری قرن چهارم قبل از میلاد نیز جستجو کرد. زمانی‌که به‌عنوان میان‌وعده پرانرژی، مغز بادام را درست مانند امروز آسیاب و مصرف می‌کردند. جالب است بدانید که فرعون توت‌عنخ‌آمون با بادام دفن شد تا او را در زندگی پس از مرگ حفظ کند. امروزه ما نیز می‌دانیم که انواع بادام به‌دلیل غنای تغذیه‌ای خود ارزش زیادی دارند.

علاوه‌بر شواهد باستان‌شناسی، در اسناد تاریخی مانند کتاب مقدس نیز به درختان و میوه‌های بادام اشاره شده است. در کتاب مقدس، شکوفه‌ها و میوه بادام به‌عنوان «بهترین در زمین» شناخته شده‌اند. از یونانی‌ها و رومی‌ها گرفته تا به امروز، هزاران سال است که بادام به‌عنوان نشانه‌ای از ثروت، رفاه و انحطاط شهرت دارد.

منشا بادام به شام ​​کریسمس کشورهای اسکاندیناوی نیز برمی‌گردد، زمانی‌که سرو پودینگ برنجی به نام ژولگروت که حاوی بادام است، رایج بود. طبق افسانه‌های قدیمی، هرکس بادام بخورد تا پایان سال اقبال خوبی خواهد داشت. در آلمان، به عروس و داماد پنج بادام داده می‌شد تا زمینه یک زندگی طولانی، خوشبختی، رفاه و باروری برای آن‌ها فراهم شود. درحالی‌که در چکسلواکی به مهمانان شاخه‌های بادام داده می‌شد.

در مراسم تعمید، عروسی و مراسم‌های مذهبی، تعداد فرد بادام یعنی سه، پنج یا هفت عدد از آن به‌عنوان نشانه خوش‌اقبالی و لذت عرضه می‌شدند. برای یهودیان، ترکیب مغز بادام و کشمش نشانه خوش‌شانسی است.

در بسیاری از کشورهای مدیترانه‌ای، بادام هنوز به‌عنوان نمادی از خوش‌شانسی شناخته و در جشن‌ها به مهمانان داده می‌شود. به‌عنوان نمادی از امید و خوش‌شانسی، تصور می‌شود که بادام به بهبود باروری کمک می‌کند و جالب اینجاست که شواهد علمی نیز از این مساله پشتیبانی می‌کنند!

وضعیت فعلی بادام

از 30 سال گذشته تا به الان، بسیاری از محصولات غیرلبنی از بادام تهیه می‌شوند. در واقع به‌جای شیر از بادام برای تهیه محصولاتی مانند کره بادام، پنیر بادام و حتی شکلات استفاده می‌شود. کالیفرنیا تولید بادام خود را چهار برابر و همین مساله آن را به کشوری پیشرو در تولید در جهان تبدیل کرده است.

در حال حاضر تولید بادام با دقت ویژه‌ای نظارت می‌شود و انواع بادام‌ها براساس جنبه‌های مختلف کنترل کیفیت درجه‌بندی می‌شوند. بهتر است بدانید که برخی از انواع بادام، مانند بادام مامرا، در سی سال گذشته چندان محبوب نبودند.

انتظار می‌رود بادام به‌دلیل طعم، ارزش غذایی بالا، ماندگاری طولانی، سهولت حمل‌ونقل و تنوع بالا، بخش مهمی از سبد غذایی مردم در سال‌های آینده باشد. حال که با منشا بادام آشنا شدید، بیایید با انواع و کاربردهای آن آشنا شویم.

انواع بادام و کاربرد آن‌ها

بادام در شکل‌ها، اندازه‌ها و طعم‌های مختلف وجود دارد. اگرچه کشورهای مختلف انواع مختلفی از بادام را دارند اما اگر بخواهیم کلی‌تر صحبت کنیم، دو نوع بادام با عنوان بادام شیرین و بادام تلخ وجود دارد.

بادام در شکل‌ها، اندازه‌ها و طعم‌های مختلف وجود دارد.

روغن بادام

بادام شیرین

با توجه به اینکه بادام شیرین رایج‌ترین نوع بادام است، احتمالا آشنایی زیادی با آن دارید. در حال حاضر بادام شیرین به اشکال مختلفی از جمله مخلوط‌های ازپیش‌آماده، مواد اولیه پخته‌شده و حتی غذاهای میان‌وعده در دسترس است. همیشه همه بادام‌هایی که به محصولات پخته‌شده و وعده‌های غذایی اضافه می‌شوند، از نوع بادام شیرین هستند.

بادام تلخ

از انواع بادام می‌توان به بادام تلخ اشاره کرد. روغن تهیه‌شده از بادام تلخ برای طعم‌دادن به عصاره‌ها استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که بادام تلخ حاوی مقادیر کمی سیانید به‌عنوان یک سم قوی است، در ایالات متحده فروخته نمی‌شود.

معمولا سم بادام تلخ قبل از اینکه طعم‌دار شود از بین می‌رود. سیانید موجود در این نوع آجیل با حرارت دادن آزاد می‌شود و دیگر نگرانی برای خوردن آن وجود ندارد. به‌همین‌دلیل، بادام تلخ هرگز به‌صورت بادام بسته‌بندی‌شده در ایالات متحده عرضه نمی‌شود تا بتوان بدون ترس آن را مصرف کرد.

چرا از بادام شیرین استفاده کنیم؟

ازآنجایی‌که مواد شیمیایی گیاهی مانند اسیدهای چرب و فیبر در پوسته بادام شیرین یافت می‌شوند، افراد مبتلا به کلسترول بالا و بیماری قلبی ممکن است از مصرف آن برای کاهش کلسترول و مدیریت قند خون سود ببرند. افرادی‌که سعی در کاهش وزن دارند و کمتر بادام شیرین می‌خورند ممکن است تصور کنند که کار درستی انجام می‌دهند، درحالی‌که:

 •       در صورت داشتن کلسترول بالا، با مصرف بادام شیرین به مدت 4 تا 9 هفته ممکن است میزان کلسترول کل و کلسترول بد یا LDL کاهش یابد. البته به نظر می‌رسد خوردن بادام تأثیر کمی بر افزایش کلسترول خوب یا HDL و کاهش چربی‌های خون یعنی تری‌گلیسیرید داشته باشد.
 •       تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که قرار دادن پماد بادام روی پوست، کمی از آسیب پوستی ناشی از پرتو درمانی سرطان سینه محافظت می‌کند.
 •       مصرف بادام در بهبود یبوست و پوست ملتهب و ترک‌خورده موثر است.
 •       خوردن بادام به پیشگیری از ابتلا به سرطان مثانه، سینه، دهان، طحال و رحم و سایر شرایط کمک می‌کند.

چرا از بادام تلخ استفاده کنیم؟

با مصرف بادام تلخ می‌توان احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش داد. بادام تلخ حاوی سمی است که در بدن به سیانید تبدیل می‌شود، ماده شیمیایی که اگر به مقدار زیاد مصرف شود می‌تواند باعث بروز آسیب بسیار جدی یا حتی در برخی موارد مرگ شود. به‌همین‌دلیل باید از مصرف بادام تلخ خام خودداری شود. با این حال، روغن بادام تلخ دارای چندین مزیت است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

پیشگیری از افزایش دمای بدن

روغن بادام تلخ در دوزهای بسیار کم به‌عنوان تب‌بر برای کاهش دمای بدن در شرایطی مانند تب‌های مزمن استفاده می‌شود.

رها شدن از شر کرم‌ها

مشخص شده است که روغن بادام تلخ در از بین بردن کرم‌های روده کاملا موفق بوده است، اما به‌دلیل تلخی شدید و ماهیت سمی آن باید در دوز بسیار کم تهیه و مصرف شود.

درمان اسپاسم عضلانی

خواص ضداسپاسم نیز به روغن بادام تلخ نسبت داده شده است.

از بین بردن باکتری‌ها

تماس با اجزای مهم روغن بادام تلخ یعنی هیدروژن، سیانید و بنزآلدئید، برای حیوانات و باکتری‌ها، میکروب‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها بسیار مضر است. به‌همین‌دلیل، روغن بادام تلخ به‌عنوان یک باکتری‌کش، ضدویروس و قارچ‌کش شناخته شده است و می‌تواند عفونت‌های ناشی از ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها را درمان کند.

طعم‌دهی به مواد خوراکی و محافظت از ساختار پوست و مو

می‌توان به کمک غلظت بسیار کم روغن بادام تلخ از نواحی آسیب‌دیده پوست و مو در برابر میکروب‌ها، حشرات و قارچ‌ها محافظت کرد. علاوه بر این، نقش خوبی به‌عنوان طعم‌دهنده در تهیه محصولات غذایی دارد. در بخش بعدی به جزئیات بیشتری از انواع بادام که به دو دسته کلی شیرین و تلخ تقسیم می‌شوند، اشاره خواهیم کرد.

انواع بادام

انواع بادام

انواع بادام

انواع بادام درختی متعلق به کشور هند

 •       بادام مولر
 •       بادام مارکونا
 •       بادام فرانیس
 •       بادام فرادوئل

انواع بادام درختی متعلق به ایالت کالیفرنیا

 •       بادام نان پاریل
 •       بادام کارامل
 •       بادام بیوته
 •       بادام پادری
 •       بادام میشن
 •       بادام پرایس
 •       بادام پیرلِس
 •       بادام مونتری
 •       بادام فریتز
 •       بادام نِ پلاس اولترا

انواع بادام درختی متعلق به سایر کشورها

 •       دسمایو لارگوتا
 •       تونو
 •       فِرالایز
 •       بونیتا
 •       کازانوا
 •       پارادا
 •       وِردال
 •       تگزاس
 •       بادام مامرا یا بادام مامایی (بهترین نوع بادام)

بادام مامرا چیست؟

در حال حاضر یکی از گران‌ترین و متمایزترین بادام‌های موجود در بازار، بادام مامرا است. اگرچه مامرا عبارتی است که برای توصیف بافت ترد و شکننده بادام (براساس اصطلاح مورمورا هندی) استفاده می‌شود اما شاید از بافت ترد بادام ایرانی مامرا یا همان بادام مامایی الهام گرفته شده باشد.  

انواع زیادی از بادام مامرا در دشت‌های سرد و سنگلاخی ایران، افغانستان و کشمیر کشت داده می‌شوند. زیرا درختان بادام مامرا قابلیت رشد در خاک‌های شنی، لومی یا رسی با pH 1.5 درصد یا کمتر را دارند. نهال گیاه بادام مامرا را می‌توان در خاک‌های اسیدی، خنثی یا قلیایی به‌شرطی‌‌که زهکشی مناسبی وجود داشته باشد، کاشت.

حجم تولید بادام مامرا بسیار کم است، زیرا فرآیند رشد آن در موقعیت جغرافیایی خاصی صورت می‌گیرد و توسط عواملی مانند کیفیت و مکان محدود می‌شود. به‌همین‌دلیل، قیمت بادام مامرا بسیار گران است. در گذشته این نوع بادام به‎عنوان یک خوراکی لذیذ اغلب در دسترس اشراف بود و هنوز هم جزو گران‌ترین آجیل‌های موجود در بازار محسوب می‌شود.

حجم تولید بادام مامرا بسیار کم است، زیرا فرآیند رشد آن در موقعیت جغرافیایی خاصی صورت می‌گیرد و توسط عواملی مانند کیفیت و مکان محدود می‌شود.

بادام مامرا

ویژگی‌ها و مزایای بادام مامرا یا بادام مامایی

بادام مامرا چیزی حدود 50 درصد روغن دارد، درحالی‌که بادام کالیفرنیایی معمولی فقط بین 25 تا 30 درصد روغن دارد. بادام مامرا انتخابی عالی به‌عنوان یک منبع غنی از پروتئین، اسیدهای آمینه، مواد معدنی و ویتامین‌ها است و به‌همین‌دلیل خانم‌های باردار از خوردن آن سود می‌برند. با این حال، کسانی‌که رژیم غذایی سختی دارند، ممکن است برای کنترل مصرف چربی به‌سراغ بادام کالیفرنیایی با قیمت ارزان‌تر بروند.

بادام مامرا روغن بیشتری نسبت به سایر انواع بادام دارد و برای افزایش سطح کلسترول خوب یا HDL مفید است. در واقع این نوع بادام سرشار از اسیدهای چرب تک‌غیراشباع است. این بدان معناست که کلسترول موجود در بادام مامرا سالم و مفید است.

از فواید بادام مامایی، می‌توان گفت که این نوع بادام با ارتقای میزان چربی‌های سالم در جریان خون به پیشگیری و درمان بیماری‌هایی مانند بیماری عروق کرونر و سکته مغزی کمک می‌کند. اختلالات پوستی، کم‌خونی و بیماری‌های تنفسی همگی با مصرف منظم این نوع بادام قابل پیشگیری هستند.

روغن بادام مامرا

با وجود روغن و چربی زیاد موجود در بادام مامرا، اما مصرف آن می‌تواند سطح کلسترول خوب را افزایش دهد و کلسترول بد را کاهش دهد. به‌خصوص زمانی‌که روغن بادام مامرا جایگزین چربی‌های اشباع و ترانس در رژیم غذایی می‌شود.

ویژگی‌های تغذیه‌ای بادام مامرا

اگرچه بادام مامرا خواص تغذیه‌ای مشابه با بادام‌های معمولی دارد، اما این نوع بادام حاوی تقریبا دو برابر روغن یا چربی بیشتری است. تصور می‌شود که این چربی‌ها اغلب از نوع اسیدهای چرب تک‌غیراشباع مفید هستند زیرا به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب بدن کمک می‌کنند.

کربوهیدرات‌های پیچیده، پروتئین، آهن، فیبر و منیزیم همگی در بادام مامرا وجود دارند و منبع خوبی از ویتامین‌های B1، B2 و E است. علاوه بر این، خوردن یک مشت بادام مامرا انرژی زیادی برای گذراندن روز و انجام فعالیت‌ها به شما می‌دهد.

در هر 100 گرم از بادام مامایی، 609 کالری، 3.4 گرم کربوهیدرات، 18 گرم پروتئین، 58 گرم چربی، 14 گرم فیبر غذایی، 2.3 گرم شکر و 1.5 گرم نمک وجود دارد. اصولا این نوع بادام فیبر، پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 بیشتری نسبت به بادام معمولی دارد و حاوی چربی و کالری بسیار بالاتری است.

ممکن است این ابهام در ذهن شما شکل بگیرد که بادام مامرا جیری (mamra giri) پس چیست؟ در واقع یک نوع ویژه از بادام مامرا با کلسترول صفر، رنگ مصنوعی و مواد شیمیایی مضر است که بسیار گران‌تر از بادام مامرا معمولی به فروش می‌رسد.

آیا بعد از خرید بادام مامایی باید آن را خیس کنیم؟

همیشه توصیه می‌شود که قبل از خوردن انواع بادام آن‌ها را خیس کنید و این مساله در مورد بادام مامرا نیز صدق می‌کند. زیرا پوست بادام سرشار از تانن است و این ماده جذب مواد مغذی گیاهی را در بدن دشوار می‌کند. خیساندن بادام‌ها از شب قبل و سپس کندن پوست آن‌ها قبل از خوردن، بهترین راه برای دریافت بیشترین فواید و مواد مغذی است.

بادام مامرا در مقایسه با بادام معمولی

بادام مامرا نه تنها از نظر شکل بلکه از نظر طعم و ویژگی‌های تغذیه‌ای نیز با بادام معمولی متفاوت است. شکل خاص و طعم ترد بادام مامایی آن را از بادام معمولی متمایز می‌کند. این آجیل از گران‌ترین آجیل‌های موجود در بازار است، زیرا تنها 5 درصد از تولید بادام جهان را شامل می‌شود و مابقی به بادام معمولی اختصاص دارد.

چگونه بادام مامرا را از میان سایر انواع بادام شناسایی کنیم؟

یک طرف بادام مامرا حالت مقعر و فرورفته دارد، درحالی‌که بادام معمولی یا کالیفرنیایی از هر دو طرف محدب هستند. هم‌چنین بادام مامرا به اندازه بادام معمولی شیرین یا خوشمزه نیست، اما فواید بادام مامایی واقعا کم‌نظیر است.

آیا بادام مامرا در مقایسه با بادام معمولی دارای مواد مغذی بیشتری است؟

بهتر است بدانید که بادام مامرا تقریبا ده برابر یک بادام معمولی مواد مغذی دارد. البته نوع پاستوریزه آن که برای تهیه روغن بادام استفاده می‌شود، فاقد برخی از مواد مغذی نسبت به شکل خام و طبیعی آن است. در مقایسه با بادام معمولی که شکل بزرگ و گردی دارد و حاوی چربی کمی است، بادام مامرا ظاهر باریک‌تری دارد.

فواید بسیار زیاد انواع بادام برای سلامتی، آن‌ها را در صدر فهرست آجیل‌ها قرار داده است. ویتامین E، منیزیم، منگنز، پروتئین، فیبر و آنتی‌اکسیدان در این ماده غذایی به وفور یافت می‌شود. در حال حاضر حجم قابل توجهی از انواع بادام در نقاط مختلف دنیا تولید و به فروش می‌رسد.

جالب است بدانید که تنها 4 تا 5 درصد از انواع بادام در جهان از نوع مامرا یا مامایی هستند. بهترین بادام مامرا در افغانستان و ایران کشت می‌شود. نوع معمولی بادام 85 درصد از تولید بازار را به خود اختصاص داده و از عملکرد و بهره‌وری بالاتری برخوردار است. زیرا قیمت آن پایین است و به‌دلیل تولید انبوه به‌راحتی در دسترس است.

در مقایسه با بادام معمولی، بادام مامرا حاوی بیشترین میزان کربوهیدرات، چربی و کالری است. به‌عنوان یک ماده غذایی انرژی‌زا، پروتئین کمتری نسبت به بادام معمولی دارد و در عوض حاوی قند بالاتری است.

بادام مامرا فواید متعددی برای سلامتی دارد

در ادامه به جزئیات بیشتری از فواید سلامتی این نوع بادام اشاره خواهیم کرد.

کاهش کلسترول خون

این واقعیت که بادام مامرا اصلا حاوی کلسترول نیست، احتمالا منحصربه‌فردترین ویژگی است که آن را از سایر انواع بادام متمایز می‌کند. غلظت بالای اسیدهای چربی تک‌غیراشباع در بادام مامرا به کاهش کلسترول بد کمک می‌کند و به طور همزمان باعث افزایش کلسترول خوب می‌شود. به‌همین‌دلیل است که پزشکان به افراد مبتلا به کلسترول بالا توصیه می‌کنند برای کاهش سطح کلسترول خود، بادام مامایی بخورند.

افزایش قدرت عملکرد مغز

یک باور عمومی در میان خانواده‌های هندی این است که خوردن بادام برای بهبود فعالیت سیستم عصبی و ارتقای سلامت مغز عالی است. بادام مامرا سرشار از مواد مغذی مهمی است که به کاهش استرس سیستم عصبی کمک می‌کند و کارایی کلی ذهن را افزایش می‌دهد.

فواید سلامتی بادام مامرا

بهبود سلامت قلب

بادام مامرا علاوه‌بر کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سلامت قلب را نیز بهبود می‌بخشد. زیرا دارای ویژگی‌های ضدالتهابی است که علاوه‌بر کاهش کلسترول و تسکین سیستم عصبی در حفظ سلامت قلب و جلوگیری از بروز اختلالات قلبی مختلف مانند سکته‌های خفیف یا شدید قلبی بسیار موثر است. به گفته پزشکان، افزودن بادام مامرا به رژیم غذایی بیماران و مصرف روزانه آن می‌تواند به پیشگیری از حمله قلبی کمک کند.

تسکین ناراحتی مفاصل و تقویت استخوان‌ها و دندان‌ها

بادام مامایی علاوه‌بر ویتامین E و فسفر منبع خوبی از کلسیم و منیزیم است. مواد مغذی که برای خلاص شدن از شر درد مفاصل مفید هستند. افزودن بادام مامرا به رژیم غذایی به تسکین ناراحتی مفاصل کمک کرده و در عین حال استخوان‌های شما را تقویت کند.

تقویت دستگاه گوارش

مصرف منظم بادام مامرا می‌تواند با نرم‌تر کردن حرکات روده به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک کند. با توجه به اینکه داشتن یک رژیم غذایی سرشار از فیبر برای حفظ سلامت سیستم گوارشی حیاتی است.

البته ازآنجایی‌که خوردن بیش‌ازحد بادام مامرا ممکن است منجر به بروز اختلالات گوارشی شود، توصیه می‌کنیم این کار را در حد اعتدال انجام دهید.

بادام بلانچ‌شده چیست؟

بادام بلانچ‌شده یک ماده غذایی رایج است که در بسیاری از دستورالعمل‌های غذایی استفاده می‌شود. برای تهیه آن باید بادام را برای مدت کوتاهی در آب جوش قرار داد تا پوست آن جدا شود. ازآنجایی‌که بادام بلانچ‌شده و بادام بلانچ‌نشده تفاوت بسیار کمی با هم دارند، می‌توان آن‌ها را جایگزین یکدیگر کرد.

به نظر می‌رسد که میزان کالری و فیبر بادام بعد از انجام فرآیند بلانچ زیاد تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. طبق محاسبات انجام‌شده، مقدار یکسانی از بادام بلانچ‌شده و بلانچ‌نشده به‌ترتیب دارای 165 و 162 کالری هستند.

به نظر می‌رسد که میزان کالری و فیبر بادام بعد از انجام فرآیند بلانچ زیاد تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. طبق محاسبات انجام‌شده، مقدار یکسانی از بادام بلانچ‌شده و بلانچ‌نشده به‌ترتیب دارای 165 و 162 کالری هستند.

بادام بلانچ شده در مقایسه با بادام بلانچ نشده

اصولا چند دلیل اساسی برای جدا کردن پوست بادام وجود دارد. اول از همه مساله ظاهر غذا است که رنگ قهوه‌ای پوست بادام می‌تواند روی این مساله تاثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید ظاهر بیرونی شیرینی ماکارون شما رنگ یکنواختی داشته باشید، ممکن است نخواهید از آرد بادام حاوی پوست بادام استفاده کنید یا بادام بلانچ‌شده می‌تواند غذای حاوی سبزیجات شما را زیباتر جلوه دهد.

دلیل دوم تانن موجود در پوست بادام است. تانن‌ها مواد شیمیایی قابضی هستند که به‌دلیل واکنش آن‌ها با پروتئین‌های بزاق باعث خشکی دهان می‌شوند. علاوه بر این، این مواد شیمیایی در چای سیاه نیز یافت می‌شوند. گس بودن و تلخی بادام را می‌توان با برداشتن پوست آن به طور کامل کاهش داد یا از بین برد.

دلیل سوم این است که وجود پوست بادام بر ارزش غذایی آن تأثیر می‌گذارد. تانن‌هایی که در پوست بادام یافت می‌شوند، می‌توانند در جذب مواد مغذی در بدن اختلال ایجاد کنند. با این حال، سیستم بدن انسان می‌تواند پوست بادام را هضم کند و هیچ تحقیق علمی نشان نداده است که مصرف پوست بادام مضر است. بیایید نگاهی به نحوه درست کردن بادام بلانچ‌شده بیاندازیم.

چگونه بادام بلانچ‌شده درست کنیم؟

برای بلانچ کردن بادام فقط به چند دقیقه زمان نیاز است. ابتدا آب را در یک قابلمه بزرگ گرم کنید تا به جوش آید. همزمان یک ظرف بزرگ آب یخ را آماده کنید.

مقدار مشخصی از بادام خام را به آب در حال جوش اضافه کنید و یک دقیقه زمان بدهید. اگر بادام‌هایتان بیش‌ازحد پخته شوند، خیلی لطیف و نرم می‌شوند. با شروع تجزیه‌شدن تانن‌های پوست بادام در طی فرآیند جوشیدن، آب قهوه‌ای‌رنگ می‌شود.

پس از خارج کردن بادام‌ها از آب در حال جوش، آن‌ها را در کاسه آب یخ بریزید. زمانی‌که بادام‌ها به اندازه کافی سرد شدند، سعی کنید با کمی فشار دست پوست آن‌ها را جدا کنید. البته گاهی خراش‌دادن به‌کمک چاقو یا ناخن برای خلاص‌شدن از شر پوست‌های سرسخت ضروری است.

وقتی پوست همه بادام‌ها را جدا کردید، آن‌ها را روی یک صفحه یا بشقاب پهن کنید تا خشک شوند. برای اطمینان از اینکه بافت سفت و لاستیکی پیدا نکنند، می‌توانید در مرحله بعد آن‌ها را برشته کنید.

بادام‌های بلانچ‌شده را می‌توان برای هر دستور غذایی استفاده کرد. هم‌چنین می‌توانید به‌جای بادام معمولی موجود در بازار از بادام مامرا استفاده کنید تا دستور غذایی مقوی‌تری داشته باشید.

می‌توانید از بادام‌های بلانچ‌شده به روش‌های مختلفی مانند خرد یا آسیاب‌کردن در غذاساز یا مخلوط‌کن یا به شکل کامل استفاده کنید. به عنوان مثال، روغن زیتون را با بادام بلانچ‌شده مخلوط کنید، از آن برای پخت نان کدو حلوایی بدون گلوتن استفاده کنید، سالاد را با بادام بلانچ‌شده تزیین کنید یا برای تهیه نان سنتی در کنار  مرغ از آن استفاده کنید.

انواع دستور پخت با بادام: روش‌های مختلف استفاده از بادام در آشپزی

واقعا چه چیزی می‌تواند لذت‌بخش‌تر از خوردن یک مشت بادام ترد و پرمغز باشد؟ همیشه می‌توانید روی دستور‌العمل‌های تهیه انواع غذا با بادام حساب باز کنید. به‌همین‌دلیل، جای تعجب نیست که در بسیاری از خانواده‌ها بادام به یک عنصر اصلی در تغذیه تبدیل شود. در حال حاضر بادام یک آجیل درختی همه‌کاره است که برای طیف گسترده‌ای از اهداف آشپزی استفاده می‌شود.

مصرف این آجیل ترد نه فقط به‌دلیل طعم و مزه لذیذ بلکه از چند جهت برای شما مفید است. بادام سرشار از مواد معدنی مفید برای قلب است و به‌همین‌دلیل یک افزودنی خوشمزه و مغذی برای هر وعده غذایی یا میان‌وعده محسوب می‌شود.

پنج مورد از بهترین کاربردهای بادام در دستورهای پخت

در ادامه قصد داریم شما را با چند دستورالعمل آشپزی عالی با بادام آشنا کنیم.

1. سرو میوه با بادام به‌عنوان یک میان‌وعده

بادام یک گزینه عالی برای ارتقای کیفیت غذایی انواع سالاد میوه است. به عنوان مثال، انجیر تازه تفت‌داده‌ شده با بادام، دارچین و هل یک ترکیب خوشمزه و با قند اندک ایجاد می‌کند. طبق دستور آشپزی با بادام، می‌توانید از بادام به‌عنوان رویه پنکیک، وافل، بستنی وانیلی وگان یا سُربِت نیز استفاده کنید.

2. انجیر سرخ‌شده با دارچین و بادام

انجیر سرخ‌شده با دارچین و بادام

مواد لازم:

 •       900 گرم انجیر تازه (معادل تقریبا 24 انجیر کوچک)
 •       یک‌ونیم قاشق غذاخوری روغن زیتون فرابکر
 •       نصف قاشق چایخوری دارچین
 •       یک‌‌چهارم قاشق چایخوری هل
 •       یک‌‌سوم فنجان بادام خلال‌شده

طرز تهیه:

1)     انجیرها را بعد از شستن و جدا كردن ساقه آن‌ها، به‌صورت عمودی نصف كنید.

2)     روغن زیتون را در ماهیتابه گرم کنید و با دارچین و هل مزه‌دار کنید.

3)     برای نرم شدن انجیرها، آن‌ها را حدود 7 دقیقه در روغن زیتون تفت دهید.

4)     وقتی سس شما غلیظ شد و حباب زد، بادام را اضافه کنید و 2 تا 3 دقیقه دیگر اجازه دهید حرارت ببیند.

5)     این انجیرهای خوش‌طعم را باید گرم سرو کنید.

همیشه مقداری بادام به غذاهای مورد علاقه خود اضافه کنید تا بتوانید طعمی خوشمزه را تجربه کنید

در حال حاضر بادام یک افزودنی فوق‌العاده برای طیف گسترده‌ای از محصولات پخته‌شده مانند کوکی‌ها، شکلات‌ها، کرامبل‌ها و کیک‌های قهوه است. به عنوان مثال، می‌توانید یک کیک قهوه خوشمزه را با موادی مانند توت‌فرنگی، آکوافابا (مایع باقی‌مانده از نخود پخته‌شده)، شکر قهوه‌ای، وانیل، شیر گیاهی، روغن نارگیل یا روغن گیاهی، آرد، بکینگ پودر، نارگیل خرد شده و بادام خرد شده درست کنید.

در دستور غذایی زیر که به طرز تهیه کلوچه بادام و اسطوخودوس اشاره دارد، باید از گل‌های خشک‌شده اسطوخودوس، خلال بادام، آرد بادام و آکوافابا استفاده کنید تا بتوانید کلوچه‌های اسطوخودوس طعم‌دار و کم‌شیرین را درست کنید.

3. کوکی بادام و اسطوخودوس

کوکی بادام و اسطوخودوس

مواد لازم:

 •       نصف فنجان آکوافابا
 •       سه‌چهارم فنجان نیشکر ارگانیک
 •       سه‌چهارم فنجان مارگارین
 •       یک‌قاشق چای‌خوری عصاره وانیل خالص
 •       سه‌چهارم فنجان آرد بادام
 •       یک‌ونیم فنجان آرد گندم غنی‌شده
 •       یک قاشق چای‌خوری بکینگ‌پودر
 •       یک‌چهارم قاشق چای‌خوری نمک (اختیاری)
 •       دو قاشق غذاخوری گل اسطوخودوس خشک‌شده
 •       یک‌چهارم فنجان بادام خردشده

طرز تهیه:

1) فر را از قبل روی دمای 160 درجه سانتی‌گراد یا 325 درجه فارنهایت تنظیم و روشن کنید تا گرم شود.

2) آکوافابا و شکر را با همزن برقی (حدود 3 تا 4 دقیقه) در یک قابلمه بزرگ مخلوط کنید تا بافت نرمی ایجاد شود.

3) عصاره وانیل و مارگارین را به‌آرامی با هم مخلوط کنید.

4) آرد بادام، آرد غنی‌شده، بکینگ‌پودر، نمک، گل اسطوخودوس و بادام را در یک کاسه متوسط ​​اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط شوند.

5) مواد خشک را باید خیلی آرام به مخلوط آکوافابا اضافه کنید.

6)  یک کاغذ روغنی روی سینی فر قرار دهید و به کمک قاشق خمیر کلوچه‌ها را شکل دهید.

7) حدود 18 دقیقه در فر قرار دهید تا لبه‌ کلوچه‌ها سفت و قهوه‌ای‎رنگ شود.

8) ظرف را از فر خارج کرده و بگذارید خنک شود.

گاهی مقداری از بادام را با یک اسموتی خوشمزه مخلوط کنید

بادام زمانی‌که با میوه‌ها و سبزیجات مخلوط می‌شود، علاوه‌بر اضافه کردن طعم ملایم خود، دوز سالمی از پروتئین و چربی را نیز برای بدن شما فراهم می‌کند. در حال حاضر بادام (به‌خصوص بادام مامرا یا بادام مامایی) یک افزودنی عالی برای تهیه اسموتی‌ها است.

 شما نباید فقط اسموتی‌های شیرین مصرف کنید. گاهی اسموتی مهیج گوجه‌فرنگی که غنی از مواد مغذی است را امتحان کنید. برای تهیه آن باید گوجه فرنگی کنسرو‌شده، بادام، شیر گیاهی، لیموترش، پیاز، هالوپینو، گشنیز و کمی پاپریکا دودی و فلفل سیاه را مخلوط کنید.

اغلب اسموتی‌ها همه‌کاره هستند و به‌عنوان یک صبحانه سریع، نوشیدنی برای ریکاوری بدن بعد از تمرین یا میان‌وعده سیرکننده استفاده می‌شوند. یکی دیگر از دستورالعمل‌های ساده و سریع، استفاده از بادام مامرا در تهیه میلک‌شیک است. بدین‎شکل از خوردن یک دسر مقوی‌تر لذت می‎برید. در ادامه به جزئیات بیشتری از آن اشاره خواهیم کرد.

4. میلک‌شیک با بادام مامرا

میلک‌شیک با بادام مامرا

مواد لازم:

 •       دو فنجان شیر پرچرب
 •       سه قاشق غذاخوری شکر
 •       دو قاشق چای‌خوری عصاره وانیل خالص
 •       یک قاشق چای‌خوری عصاره خالص بادام مامرا
 •       دو پیمانه بستنی وانیلی یا بادامی

طرز تهیه:

1) برای بدست آوردن بهترین نتیجه، ابتدا شیر را بجوشانید و سپس بگذارید سه تا چهار ساعت در یخچال خنک شود.

2) 15 عدد بادام مامرا را به‌مدت 5 دقیقه در آب جوش بریزید تا برای بلانچ‌کردن آماده شوند. پوست آن‌ها را جدا کنید و دور بریزید.

3) بادام‌های پوست‌کنده شده، شکر و وانیل را در ظرف مخلوط‌کن بریزید. یک‌چهارم فنجان شیر به آن را اضافه کنید و هم بزنید تا خمیری یکدست ایجاد شود.

4) دوباره آن‌ها را مخلوط کنید تا یکدست‌تر شوند و کف ایجاد شود. حال بستنی و شیر باقی‌مانده را اضافه کنید.

5) باید میلک‌شیک تهیه‎شده با بادام مامرا را بلافاصله سرو کنید.

گاهی روی نان خود مقداری کره بادام بمالید

اگر به‌دنبال کره گیاهی هستید که هم نرم و هم خوشمزه باشد، کره بادام گزینه خوبی است. کره بادام را می‌توان به‌عنوان جایگزین روغن در پخت‌وپز غذا نیز استفاده کرد یا به‌سادگی روی نان تست، ساندویچ یا موز پخش کرد. کره بادام طعم خوشمزه‌ای را برای میوه‌ها و سبزیجات خرد شده ایجاد می‌کند و به‌همین‌دلیل افزودنی سالم برای ماست، بلغور جو دوسر و اسموتی‌ها است.

5. کره بادام دست‌ساز خانگی

کره بادام دست‌ساز خانگی

مواد لازم:

 •       سه فنجان بادام خام
 •       یک‌چهارم قاشق چای‌خوری نمک
 •       یک‌چهارم قاشق چای‌خوری دارچین آسیاب‌شده (اختیاری)
 •       نصف قاشق چای‌خوری عصاره وانیل (اختیاری)
 •       دو قاشق غذاخوری شربت افرا یا عسل (اختیاری)

طرز تهیه:

1) فر را روی با دمای 160 درجه سانتی‌گراد یا 350 درجه فارنهایت گرم کنید. بادام‎ها را به‌مدت 10 دقیقه روی شعله تفت دهید و مدام هم بزنید.

2) وقتی خنک شدند، آن‌ها را به کمک مخلوط‌کن آسیاب کنید. در حین مخلوط کردن، مدام کناره‌های ظرف دستگاه را بتراشید تا یکدست خرد شوند. آنقدر به این کار ادامه دهید تا روغن بادام خارج شود و یک خمیر صاف و خامه‌ای تولید شود. این محصول همان کره بادام است.

3) وقتی کره بادام آماده شد، طعم‎‌دهنده‌ها را اضافه کنید. علاوه‌بر نمک، دارچین، وانیل و شربت افرا نیز می‌توانند طعم کره بادام را لذیذ کنند. البته بعد از اضافه‌کردن شربت افرا، باید اجازه داد مخلوط خنک شود.

4) کره بادام را داخل ظرفی بریزید و درب آن را ببندید. می‌توانید تا 2 هفته آن را در یخچال نگهداری کنید.

بادام را با خامه یا دیپ مخلوط کنید

طبق دستورالعمل پخت غذاهای گیاهی کوفته ‌سبزی، عدس یا سیب‌زمینی پخته‌شده، می‌توان از طعم غنی و گیاهی بادام برای تهیه سس خامه‌ای آن‌ها استفاده کرد. در این میان، استفاده از مریم‌گلی و زغال‌اخته کاملا اختیاری هستند. از دیگر ترکیبات طعم‌دهنده غذاهای گیاهی می‌توان به ریحان، گوجه‌فرنگی خشک‌شده، گشنیز و فلفل هالاپینو اشاره کرد.

البته بادام‌های خیس‌نشده را می‌توان به پنیر کوتیجا یا پنیر پارمزان بادام نیز تبدیل کرد و بادام خام را می‌توان بعد از خیس‌کردن به شکل پنیر ریکوتا میل کرد.

6. کوفته گیاهی با بادام

کوفته گیاهی با بادام

مواد لازم:

 •       نصف فنجان بادام خام
 •       حدود دو فنجان کلم بروکلی بخارپز‌شده
 •       نصف فنجان پنیر پارمزان رنده‌شده
 •       دو حبه سیر خرد‌ شده
 •       نمک و فلفل به میزان دلخواه
 •       یک عدد تخم مرغ کمی زده شده

طرز تهیه:

1) دمای فر را روی 160 درجه سانتی‌گراد یا 350 درجه فارنهایت تنظیم کنید. کف و دیواره داخلی یک قالب سرتاسری مینی مافین را کمی روغن بمالید.

2) بادام‌ها را باید در غذاساز خیلی ریز خرد کنید و سپس به یک کاسه منتقل کنید.

3) در غذاساز، گلچه‌های کلم بروکلی را بپزید و سپس ریز خرد کنید. بادام آسیاب‎شده، کلم بروکلی، پنیر و سیر را در یک کاسه بزرگ با هم مخلوط کنید. در نهایت تخم مرغ زده‌ شده که با نمک و فلفل مزه‌دار شده است را اضافه کنید.

4) با دست خود چندین گلوله درست کنید و آن‌ها را فشار دهید تا مطمئن شوید شکل خود را حفظ می‌کنند. سپس آن‌ها را در هر فنجان مافین قرار دهید.

5) برای به دست آوردن رنگ قهوه‎ای طلایی و ترد شدن بافت آن‌ها، کوفته‌ها را به‌مدت 20 دقیقه در فر قرار دهید. فر را خاموش کنید و بعد از 5 دقیقه ظرف را از فر خارج کرده و بگذارید خنک شود. سپس با استفاده از یک چاقویی که از قبل به دیواره آن کره مالیده شده است، کوفته‌ها را از هر فنجان مافین بیرون بیاورید.

چگونه بادام را تفت دهیم و برشته کنیم؟

تجربه نشان داده است که با تفت‌دادن بادام خام در فر، بادام از یک آجیل ملایم و جویدنی به یک میان‌وعده خوشمزه و ترد تبدیل می‌شود. در واقع تفت‌دادن یا برشته‌کردن بادام در فر یا روی ماهیتابه، طعم ویژه آن را نمایان می‌کند.

مواد لازم برای برشته کردن بادام

تنها چیزی‌که برای تهیه یک بادام برشته خوشمزه نیاز دارید، کمی بادام خام است. پس اگر می‌خواهید آن را در خانه درون فر بریان کنید، باید ابتدا بادام خام را از خواربارفروشی تهیه کنید. در صورت تمایل می‌توانید از افزودنی‌های زیر نیز استفاده کنید:

 •       افزودن کره یا روغن به بادام طعمی غنی‌تر به آن می‌دهد.
 •       چاشنی‌هایی مانند آبلیمو گزینه‌ای عالی برای طعم‌دادن به بادام هستند.
 •       اگر از طرفداران ادویه‌های ترکیبی هستید، مقداری از آن‌ها روی بادام‌ها بپاشید.
 •       اگر بادام شیرین دوست دارید مقداری دارچین و شکر اضافه کنید.
 •       نمک طعم آجیلی بادام‌ها را تکمیل  و به حفظ طعم طبیعی آن‎ها کمک می‌کند.

بادام را می‌توان در فر برشته کرد یا در ماهیتابه تفت داد. اگر از چاشنی‌هایی مانند ادویه یا سس استفاده می‌کنید، می‌توانید قبل از برشته‌کردن آن‌ها را در روغن یا کره ذوب شده بریزید و سپس به بادام اضافه کنید.

دستورالعمل صحیح تفت دادن بادام

بادام را می‌توان در فر برشته کرد یا در ماهیتابه تفت داد. اگر از چاشنی‌هایی مانند ادویه یا سس استفاده می‌کنید، می‌توانید قبل از برشته‌کردن آن‌ها را در روغن یا کره ذوب شده بریزید و سپس به بادام اضافه کنید.

نحوه برشته‌کردن بادام در فر

برشته‌کردن بادام خام در فر کار ساده و راحتی است. برای تفت‌دادن بادام باید:

1) دمای فر را روی 160 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.

2) روی سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و بادام‌ها را روی آن پخش کنید.

3) به طور کلی برای برشته‌کردن، باید به بادام درسته 9 تا 12 دقیقه، خلال بادام 6 تا 8 دقیقه و بادام خلال‌شده 7 تا 9 دقیقه زمان بدهید.

4) پس از گذشت نیمی از زمان پخت، بهتر است یکبار آن‌ها را تکان دهید یا هم بزنید تا مطمئن شوید که نسوخته باشند.

نحوه تفت‌دادن بادام در ماهیتابه

1) برخلاف فر، می‌توانید حجم زیادی آجیل را روی اجاق گاز برشته کنید.

2) یک ماهیتابه نچسب با سایز متوسط ​​یا بزرگ را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید تا گرم شود.

3) حال بیش از یک فنجان بادام را درون تابه بریزید.

4) سه تا پنج دقیقه زمان بدهید و گاهی تابه را تکان دهید.

ارزش غذایی بادام

بیایید نگاهی به اطلاعات تغذیه‌ای بادام بیندازیم. بادام به‌دلیل تنوع بالا، یک افزودنی همه‌کاره و سالم برای هر نوع رژیم غذایی محسوب می‌شود. در حال حاضر اشکال مختلف بادام به‌صورت بادام شور، بدون نمک، خام و بوداده برای خرید موجود هستند.

بادام مانند بسیاری از آجیل‌های دیگر، می‌تواند طبق انواع دستور پخت استفاده شود. می‌توانید آن‌ را در قالب کره بادام له کنید، به‌صورت شیر بادام تهیه کنید یا در وعده‌های غذایی خود از بادام خرد شده استفاده کنید.

مطالعات نشان می‌دهند که داشتن یک رژیم غذایی سرشار از آجیل ممکن است سلامت قلب‌وعروق را بهبود بخشد و مزایای دیگری را برای بدن فراهم کند.

توصیه می‌کنیم که هرگز ارزش غذایی بادام را دست کم نگیرید. پروتئین، فیبر و ریزمغذی‌های موجود در بادام مانند ویتامین E و آهن، آن را به یک انتخاب عالی تبدیل کرده است. مطمئنا کسانی‌که فشار خون بالا دارند یا تمایل به کاهش مصرف سدیم دارند، از دانستن این نکته که بادام چه به‌صورت خام و چه به‌صورت بوداده فاقد سدیم است، خوشحال خواهند شد.

طبق داده‌های ارائه‌شده توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA)، تقریبا 24 عدد بادام کامل (معادل 28 گرم) دارای ارزش غذایی زیر است:

 •       کالری: 164
 •       چربی: 14.2 گرم
 •       سدیم: 0.3 میلی‌گرم
 •       کربوهیدرات: 6.1 گرم
 •       فیبر: 3.5 گرم
 •       شکر: 1.2 گرم
 •       پروتئین: 6 گرم

کربوهیدرات‌ها

در هر وعده، بادام می‌تواند 6.1 گرم کربوهیدرات لازم برای بدن را فراهم کند. بادام یک گزینه عالی برای کسانی است که سعی در کاهش مصرف کربوهیدرات دارند، زیرا حاوی مقدار زیادی فیبر است و شاخص گلیسمی پایین‌تری نسبت به سایر مغزها دارد.

چربی‌ها

28 گرم بادام حاوی حدود 22 درصد از نیاز روزانه بدن به چربی است و همین مساله آن را به یک ماده غذایی پرچرب تبدیل می‌کند. با این حال، چربی بادام عمدتا از نوع تک‌غیراشباع است و تحقیقات نشان داده‌اند که این نوع چربی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را کاهش می‌دهد. یک مشت بادام حدود 1 گرم چربی اشباع‌شده، 9 گرم چربی تک‌غیراشباع و 3.5 گرم چربی چندغیراشباع دارد.

پروتئین

بادام به میزان اندکی حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری و غیرضروری برای بدن است و به‌همین‌دلیل یک منبع پروتئین گیاهی خوب محسوب می‌شود. تقریبا در هر 28 گرم بادام، 6 گرم پروتئین وجود دارد.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

37 درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین E، 8 درصد به کلسیم و 6 درصد به آهن توسط 28 گرم بادام تامین می‌شود. ویتامین E دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن است. کلسیم نقش حیاتی در حفظ ساختار استخوان‎ها و دندان‌ها دارد. سنتز هورمون و اکسیژن‌رسانی ماهیچه‌ها توسط آهن حمایت می‌شود.

منیزیم

منیزیم علاوه‌بر حفظ عملکرد مناسب اعصاب و عضلات، نقش مهمی در سنتز پروتئین و بهبود توانایی بدن برای تبدیل غذا به انرژی دارد. این ماده مغذی به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند و از عملکرد ذهنی و عاطفی مغز حمایت می‌کند. هم‌چنین در مبارزه با خستگی موثر است.

یک مشت بادام (با وزن تقریبی 30 گرم) حاوی 20 درصد از نیاز روزانه بدن به منیزیم است و این مساله آن را به یک منبع غذایی عالی تبدیل کرده است. مزایای بالقوه منیزیم برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت و پوکی استخوان هنوز موضوع بسیاری از تحقیقات است. اگرچه برخی از مطالعات بررسی کرده‌اند که آیا منیزیم می‌تواند به بهبود خواب، اضطراب یا افسردگی کمک کند، اما نتایج متفاوت بوده است.

فیبر غذایی

جالب است بدانید که دو نوع فیبر محلول و نامحلول در بادام وجود دارد. فیبر نامحلول روند هضم را سرعت می‌بخشد. درحالی‌که کاهش سطح کلسترول LDL و تنظیم بهتر قند خون دو مورد از اثرات مفید فیبر محلول است.

30 گرم بادام می‌تواند 4 گرم فیبر، 6 گرم پروتئین گیاهی و مقدار کافی از چربی‌های سالم انرژی‌زا را برای بدن شما فراهم کند. برخلاف تصور اکثر افراد، فقط پوست بادام حاوی فیبر نیست بلکه حتی زمانی‌که پوست آن جدا می‌شود، باز هم 3 گرم فیبر در 30 گرم بادام بلانچ‌شده وجود دارد.

کالری

28 گرم بادام حاوی 164 کالری است. بنابراین یک غذای پرکالری محسوب می‌شود. بخش عمده‌ای از کالری بادام در اثر حضور چربی‌های سالم آن است و باقی مربوط به پروتئین و کربوهیدرات‌ها است.

به طور کلی، ارزش تغذیه‌ای بادام بسیار زیاد است و ما فقط به طور خلاصه در مورد آن‌ها صحبت کردیم.

آیا بادام مامرا همان ارزش غذایی بادام معمولی را دارد؟

در قسمت‌های قبلی مقاله در مورد فواید بادام مامرا یا بادام مامایی صحبت کردیم. توصیه می‌کنیم ارزش غذایی شیر بادام را دست کم نگیرید. تجربه نشان داده است که مصرف شیر بادام مامرا برای ورزشکاران بسیار مفیدتر از شیر بادام معمولی است. زیرا میزان شکر آن تقریبا صفر است، چیزی حدود کمتر از یک گرم! حالا بیایید نگاهی به اطلاعات تغذیه‌ای بادام مامرا بیندازیم:

 •       609 کیلوکالری
 •       3.4 گرم کربوهیدرات
 •       18 گرم پروتئین
 •       58 گرم چربی
 •       13 گرم فیبر غذایی
 •       2.3 گرم شکر
 •       1.5 گرم سدیم

فواید سلامتی بادام

از نظر میزان و نوع مواد مغذی، بادام یک نیرودهنده واقعی است. مصرف بادام به هر شکلی، چه به‌صورت کامل، خردشده، ورقه‌شده یا له‌شده و چه به‌صورت آرد یا کره بادام، عالی است. در ادامه به شش مورد از فواید سلامتی بادام که توسط مطالعات علمی پشتیبانی شده‌اند اشاره می‌کنیم.

از نظر میزان و نوع مواد مغذی، بادام یک نیرودهنده واقعی است

چگالی تغذیه‌ای بالا

حدود 23 عدد بادام (یا یک‌چهارم فنجان بادام) حاوی مقدار زیادی چربی سالم برای قلب، 6 گرم پروتئین گیاهی، 4 گرم فیبر سیرکننده (معادل 13 درصد از حداقل نیاز روزانه بدن)، نیمی از نیاز روزانه به ویتامین E و 20 درصد به منیزیم و هم‎چنین ویتامین‌های B و مقادیر کمی از کلسیم، آهن و پتاسیم است.

ویتامین E نوعی آنتی‌اکسیدان است که به محافظت از مغز در برابر بروز اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر کمک می‌کند و فواید سلامتی دیگری مانند تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب نیز دارد.

منیزیم علاوه‌بر کمک به کنترل قند خون و فشار خون، در پشتیبانی از عملکرد مغز، بهبود خلق‌وخو و داشتن یک خواب سالم نیز نقش دارد. مصرف بادام به‌دلیل تامین طیف گسترده‌ای از مواد مغذی، به حفظ سلامت استخوان‌ها نیز کمک می‌کند.

حاوی غلظت بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها

بیشترین میزان آنتی‌اکسیدان‌های بادام در پوست قهوه‌ای‌رنگ آن یافت می‌شود. براساس مطالعه‌ای که اخیرا انجام شد، میزان شاخص‌های استرس اکسیداتیو در خون مردان و زنانی که روزانه 70 تا 85 گرم بادام در طول یک ماه مصرف می‌کردند، تا 28 درصد کاهش یافت.

اصولا زمانی‌که بین تولید رادیکال‌های آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند و توانایی بدن برای خنثی‌کردن آن‌ها اختلاف زیادی وجود داشته باشد، استرس اکسیداتیو رخ می‌دهد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بادام می‌توانند به بهبود این روند کمک کنند.

بهبود و حفظ سلامت روده‌ها

پری‌بیوتیک‌های موجود در بادام خام و بوداده، تغذیه باکتری‌های پروبیوتیک معده را فراهم می‌کنند و این مساله با بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و بهبود سلامت روان مرتبط است.

در یک مطالعه، به دانش‌آموزان به‌عنوان میان‌وعده بادام و کراکر گراهام داده شد. هشت هفته بعد، ترکیب میکروبیوم روده دانش‌آموزانی که بادام خورده بودند به طور قابل توجهی تغییر کرد و در مقایسه با دانش‌آموزانی که کراکر گراهام مصرف کرده بودند، در اثر کاهش باکتری‎های مضر زمینه مدیریت وزن، بهبود عملکرد هورمون انسولین، کنترل کلسترول و کاهش التهاب نیز فراهم شد.

تقویت سلامت قلب

بادام به طرق مختلفی از قلب شما در برابر آسیب محافظت می‌کند. ثابت شده است که این نوع آجیل سطح کلسترول بد یا LDL را کاهش می‌دهد و در عین حال سطح کلسترول خوب یا HDL  را که از قلب محافظت می‌کند، افزایش می‌دهد.

نشان داده شده است که خوردن آجیلی مانند بادام می‌تواند به کاهش فشار خون و بهبود عملکرد عروق بدن با حفظ آرامش رگ‌های خونی و کاهش سفتی دیواره شریان‌ها کمک کند.

به عنوان مثال در یک کارآزمایی بالینی، بیماران مبتلا به کلسترول بالا به دو گروه تقسیم شدند. یکی از گروه‌ها یک وعده غذایی کاهش‌دهنده کلسترول که شامل 42 گرم بادام بود، مصرف کرد. در مقابل، گروه دیگر یک کلوچه بدون آجیل با همان میزان کالری مصرف کرد.

اگرچه در گروه اول میزان LDL کاهش یافت اما میزان HDL پس از دو هفته ثابت ماند. علاوه‌بر کاهش وزن کلی، این گروه در قسمت میانی بدن و ران‌های خود نیز تاحدودی وزن کم کرد. چنین نتایجی در گروه دوم مشاهده نشد.

به کنترل وزن کمک می‌کند

مشخص شده است که مصرف بادام همراه با سایر آجیل‌های درختی، با کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و سایز دور کمر مرتبط است. زیرا بادام نه تنها سیرکننده است بلکه ترکیب چربی سالم، پروتئین گیاهی و فیبر موجود در آن برای به تاخیر انداختن شروع گرسنگی واقعا موثر است.

علاوه بر این، مطالعات اخیر نشان داده‌اند که کالری بادام بعد از خوردن کمتر از مقدار پیش‌بینی شده است. این مساله به این دلیل است که مقداری کالری در طول فرآیند هضم از بین می‌رود و بنابراین هرگز جذب جریان خون نمی‌شود.

برای سلامت پوست مفید است

ساختار پوست دارای چربی‌های خاص و عالی است و مصرف منظم بادام ممکن است به معکوس‌کردن اثرات افزایش سن روی پوست کمک کند. طی یک کارآزمایی تصادفی کنترل‌شده در سال 2019 که بر روی زنان یائسه انجام شد، گروهی از زنان به مدت 16 هفته 20 درصد از کالری خود را از طریق بادام دریافت کردند. در مقابل، گروه دیگر همان مقدار کالری را از منابع غذایی غیر از بادام دریافت کردند.

عمق و وسعت چین‌وچروک‌های پوست آن‎ها در ابتدای مطالعه و سپس هشت و شانزده هفته بعد از آن با استفاده از ثبت عکس‌هایی از صورت شرکت‌کنندگان و بهره‎مندی از یک سیستم آنالیز تصاویر، بررسی شد. مشخص شد که شدت و سایز چین‌وچروک‌ها در گروهی که بادام مصرف کردند نسبت به گروهی که بادام دریافت نکردند، به‌طور معنی‌داری کاهش یافت. چنین اثراتی برای یک ماده غذایی واقعا عالی است!

اکنون اجازه دهید به طور خلاصه به فواید سلامتی بادام مامرا یا همان بادام مامایی نگاهی بیندازیم. فواید بادام مامرا عبارتند از:

 •       یک منبع عالی ویتامین E است.
 •       سرشار از پروتئین، فیبر و مواد معدنی است.
 •       فوق‌العاده سالم و مغذی است.
 •       برای حفظ سلامت قلب عالی است.
 •       کلسترول خون را کاهش می‌دهد.
 •       نرخ متابولیک بدن را بهبود می‌بخشد.
 •       برای حفظ استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها مفید است.
 •       برای کنترل و درمان دیابت مفید است.
 •       به کاهش وزن کمک می‌کند.
 •       برای بهبود عملکرد مغز مفید است.
 •       به تقویت حافظه کمک می‌کند.

قیمت بادام مامرا

بادام مامرا را فقط می‌توان در مناطق خاصی از طریق روش‌های معمولی کشت داد و تولید کرد. قیمت این نوع بادام به عوامل مختلفی از جمله کیفیت خاک و زمین، سطح pH و نوع آب‌وهوا بستگی دارد. واقعا از نظر کیفیت بادامی بهتر از مامرا وجود ندارد، با توجه به اینکه فقط حدود 5 درصد از کل تولید جهانی بادام را تشکیل می‌دهد. این امر باعث شده است که قیمت آن تا سه برابر سایر انواع بادام باشد.

دلیل قیمت بالای بادام مامرا چیست؟

می‌توان بادام مامرا یا بادام مامایی را از اندازه کوچک و شکل مقعر‌مانند یک طرف آن تشخیص داد. منشا تولید آن را باید در افغانستان و ایران جستجو کرد. اصولا آجیل‌هایی با این کیفیت از مکان‌های خاص می‌آیند و با استفاده از روش‌های قدیمی برداشت می‌شوند.

از نظر کیفیت مغز، بادام مامرا بزرگترین و بهترین نوع بادامی است که می‌توانید بخرید. روند رشد مغز انسان نیاز به تامین مواد مغذی ریبوفلاوین (که اغلب به نام ویتامین B2 ذکر می‌شود) و والپروات دارد. بادام مامرا با وجود اینکه چربی زیادی دارد، اما به‌دلیل کیفیت منحصربه‌فرد خود از اعتبار زیادی برخوردار است و می‌تواند بخش زیادی از مواد مغذی مورد نیاز بدن به‌خصوص مغز شما را تامین کند.

قیمت هر کیلوگرم بادام مامرا

با توجه به هزینه اولیه تولید بادام مامرا، قیمت هر کیلوگرم از آن واقعا مناسب است. برای حفظ سلامت انسان، هیچ‌چیز بهتر از این نیست که مواد غذایی به روشی کاملا ارگانیک رشد و برداشت شوند.

همانطورکه قبلا ذکر شد، تولید جهانی بادام مامایی یا مامرا سالانه حدود 4 تا 6 درصد است. به‌دلیل محدودیت فرآیند تولید آن که تنها در سه منطقه انجام می‌شود، قیمت‌ها بسته به محل خرید کمی متفاوت است. پس بهتر است قبل از خرید توجه بیشتری داشته باشید.

در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم بادام مامرا بین 50 تا 60 دلار است. با این حال، کیفیت کالایی که خریداری می‌کنید و فروشگاهی‌که از آن خرید می‌کنید، می‌توانند بر قیمت نهایی تأثیر بگذارند.

قیمت بادام مامرا کشمیری

در حال حاضر بهترین نوع بادام مامرا، بادام مامرا کشمیری است. معمولا این محصول در بسته‌بندی‌های 200، 250، 500 و 1000 گرمی عرضه می‌شود و قیمت نیز به همین‎ترتیب تغییر می‌کند. به عنوان مثال، 200 گرم بادام مامرا کشمیری ممکن است حدود 7 دلار به فروش برسد و می‌توانید 250 گرم از آن را با قیمت 7.5 تا 8.5 دلار خریداری کنید.

500 گرم از آن ممکن است حدود 20 تا 25 دلار هزینه داشته باشد، درحالی‌که قیمت یک کیلوگرم از آن می‌تواند به 40 دلار برسد. به طور کلی، اگرچه ممکن است قیمت بادام مامرا به دلایل مختلفی متفاوت باشد اما توصیه می‌کنیم که خرید خود را از یک فروشگاه معتبر انجام دهید.

قیمت بادام مامرا افغانی

قیمت بادام مامرا افغانی بسته به کیفیت آن متغیر است. در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم از آن از 20 تا 50 دلار متفاوت است. بسته به کیفیت و تقاضای بازار، قیمت 200 گرم بادام مامرا افغانی از 9 تا 12 دلار ارائه می‎شود. برخی برآوردها قیمت 250 گرم از آن را تا 16 دلار محاسبه کرده‌اند.

قیمت بادام مامرا ایرانی

بادام مامرا یا بادام مامایی ایرانی شاید قدیمی‌ترین نوع بادام مامرا است. در حال حاضر این دانه‌های خوشمزه و مغذی، جزء اصلی آشپزی ایرانی هستند و اغلب به‌عنوان یک میان‌وعده‌ سالم با طعم و روح ایرانی به مصرف می‌رسند. مشخص شده است که این نوع از بادام‌های مامرا سرشار از مواد معدنی مفید برای بدن شما هستند.

در حال حاضر قیمت هر 200 گرم بادام مامرا ایرانی بین 9 تا 12 دلار است و قیمت 250 گرم از آن بین 16 تا 35 دلار متغیر است. با این حال، میانگین قیمت هر کیلوگرم بادام مامرا ایرانی ممکن است بین 75 تا 90 دلار متغیر باشد.

گران‌قیمت بودن بادام مامرا ایرانی را می‌توان به این مساله نسبت داد که درصد زیادی از نیاز جهان توسط ایران تامین می‌شود. با توجه به اینکه قیمت بادام مامرا جیری که بهترین نوع بادام مامرا ایرانی است بسیار بالاتر از سایر انواع بادام مامرا موجود در بازار است.

بادام مامرا را از کی‌نیا سفارش دهید

شما می‌توانید بادام مامرا را به مقدار عمده‌ و به‌صورت آنلاین به ما سفارش دهید. کی‌نیا امکان تامین محصولات از ۱ کارتن تا مقدار مورد نطر شما را داراست. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

بادام مامرا را به‌صورت آنلاین سفارش دهید تا در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کنید

آیا به‌دنبال مکانی برای خرید اینترنتی بادام هستید؟ در کی‌نیا مجموعه وسیعی از باکیفیت‌ترین انواع بادام با قیمت بسیار مناسب عرضه شده‌اند. هم ‎اکنون می‌توانید بهترین بادام مامرا را به‌راحتی خریداری کنید. 

خرید بادام تازه از مزارع ایران به کمک کی‌نیا

 روند سفارش آنلاین بادام مامرا کی‌نیا بسیار آسان و راحت است. کیسه‌های مخصوص مورد استفاده برای بسته‌بندی محصولات کی‌نیا، کار با آن‌ها را راحت کرده است و به حفظ تازگی آن‎ها کمک می‌کند. برای ثبت سفارش با ما تماس بگیرید. اگر در مورد تهیه محصولات نگرانی یا سوالی دارید، تیم پشتیبانی ما در اسرع وقت پاسخ‌گو شما هستند. 

منابع:

 1.   https://www.tarladalal.com/glossary-almonds-badam-378i
 2.   https://www.thespruceeats.com/almond-fact-sheet-1807487
 3.   https://www.liveeatlearn.com/almonds/
 4.   https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/almonds/
 5.   http://www.ers.usda.gov/data-products/fruit-and-tree-nut-data/yearbook-tables.aspx
 6.   https://www.livescience.com/28945-american-culture.html
 7.   https://www.livescience.com/51627-almonds-nutrition.html
 8.   https://www.medicalnewstoday.com/articles/269468
 9.   https://www.homestratosphere.com/types-of-almonds/
 10. https://indiagardening.com/a-little-more-than-gardening/almond-varieties-in-india-types-of/
 11. https://rapidleaks.com/lifestyle/food-drink/different-types-almonds/
 12. https://biowellbeing.com/types-of-almonds/
 13. https://www.24mantra.com/blogs/organic-food/12-types-of-almonds-you-didnt-know-of/
 14. https://www.britannica.com/plant/almond
 15. https://www.mymillets.com/products/mamra-badam
 16. https://healthymaster.in/blogs/mamra-almonds-benefits/https://the-gulmarg.com/kashmiri-mamra-almonds/
 17. https://the-gulmarg.com/kashmiri-mamra-almonds/
 18. https://www.quora.com/What-are-mamra-almonds
 19. http://www.caryopses.com/dry-fruits/nuts/mamra-almonds/cashew06
 20. https://the-gulmarg.com/kashmiri-mamra-almonds/
 21. http://dietplusminus.com/weight-loss/which-almond-is-better-california-mamra-or-gurbandi/
 22. https://www.qries.com/Which-almond-type-whether-Mamra-Gulbandi-or-Californian-is-better
 23. http://bowlofnuts.com/almonds/important-nutritious-and-health-benefits-of-mamra-almonds/
 24. https://www.quora.com/What-is-the-Comparison-between-mamra-and-California-almonds
 25. https://nativetongue.in/blogs/recipes-more/know-your-almonds-gurbandi-vs-mamra-vs-california
 26. https://healthymaster.in/blogs/mamra-almonds-benefits/#:~:text=Mamra%20Almonds%20are%20quite%20different,shape%20and%20their%20crispy%20taste
 27. https://foodtasia.com/blanched-almonds/
 28. https://toriavey.com/how-to-cooking-methods/cooking-tutorials/how-to-blanch-almonds/
 29. https://spoonuniversity.com/lifestyle/what-are-blanched-almonds
 30. https://theloopywhisk.com/2018/03/27/how-to-blanch-almonds-in-under-5-minutes/
 31. https://www.seriouseats.com/how-to-blanch-almonds
 32. https://www.myrecipes.com/ingredients/almond-recipes
 33. https://www.acouplecooks.com/almond-recipes/
 34. https://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list?home=true
 35. https://www.mdpi.com/2072-6643/10/4/468
 36. https://doi.org/10.1016/j.ihj.2018.01.030
 37. https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/food-drink/recipes/nuts/great-ways-to-use-almonds/
 38. https://sharonpalmer.com/dirt-report-almonds/
 39. https://www.rachelcooks.com/olive-oil-roasted-almonds/
 40. https://www.bbcgoodfood.com/recipes/roasted-salt-paprika-almonds
 41. https://snack-girl.com/snack/how-do-i-roast-almonds/
 42. https://www.thekitchn.com/how-to-toast-nuts-in-the-oven-cooking-lessons-from-the-kitchn-181294
 43. https://www.jcsqualityfoods.com.au/recipe/how-to-roast-almonds/
 44. https://www.culinaryhill.com/how-to-roast-almonds/
 45. https://www.medicalnewstoday.com/articles/269468
 46. https://www.livescience.com/51627-almonds-nutrition.html
 47. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/almonds/
 48. https://nuthealth.org/nut-facts/almonds/
 49. https://www.verywellfit.com/almond-nutrition-facts-calories-and-health-benefits-4108974
 50. https://www.almonds.com/why-almonds/snacking
 51. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-almonds#:~:text=Almonds%20are%20rich%20in%20valuable,a%20nutritious%20and%20filling%20snack.&text=Almonds%20have%20calcium%20and%20phosphorus,can%20protect%20you%20from%20fractures.
 52. https://www.healthline.com/nutrition/9-proven-benefits-of-almonds#TOC_TITLE_HDR_2
 53. https://www.tasteofhome.com/collection/health-benefits-of-almonds/
 54. https://www.health.com/food/health-benefits-almonds
 55. https://www.lifehack.org/369782/amazing-benefits-almond-5-refreshing-recipes
 56. https://www.mymillets.com/products/mamra-badam
 57. https://the-gulmarg.com/kashmiri-mamra-almonds/
 58. https://healthymaster.in/blogs/mamra-almonds-benefits/