بلای بزرگی که بر سر پسته ایرانی آمد!

برگشت پسته ایرانی به خاطر آفلاتوکسین

به گزارش کی‌نیا به نقل از اکوایران: رئیس انجمن پسته ایران، محمد صالحی، از وجود باقی مانده سموم در پسته‌های ایران خبر داد و گفت که تاکنون هیچ محموله صادراتی به دلیل باقی مانده سموم بازپس فرستاده نشده است؛ اما بخاطر آفلاتوکسین برگشت خورده است. آفلاتوکسین یک سم قارچی طبیعی است که ذرت، بادام زمینی، پسته و محصولات دیگر را آلوده می‌کند.

او اعلام کرد که در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰ هزار تن پسته تولید شود که این رقم بهتر از سال گذشته است. سال گذشته ۲۰۰ هزار تن پسته تولید شد که ۸۰ هزار تن آن صادر و ۲۰ هزار تن در بازار داخلی عرضه و بفروش رسید.

همچنین بخوانید: بزرگترین تولیدکنندگان پسته در جهان: جایگاه ایران کجاست؟

۴ محموله مردودی پسته ایران به خاطر آفلاتوکسین

بنا به گزارش کمیته بازرگانی انجمن پسته ایران، در ماه ژوئن ۲۰۲۴، ۶ محموله پسته از مبادی صادراتی مختلف به اتحادیه اروپا برگشت داده شده که ۴ مورد از مبدأ ایران، ۱ مورد از مبدأ آمریکا و ۱ محموله از مبدأ ترکیه بوده است. لازم به یادآوری است که در اتحادیه اروپا حد مجاز آلودگی آفلاتوکسین نوع «B1»، مجموع آفلاتوکسین و اُکراتوکسین نوع «A» به ترتیب ۸، ۱۰ و ۵ میکروگرم در کیلوگرم برای پسته آماده مصرف تعیین شده‌است.

صالحی اضافه کرد که مشکل سموم در بسیاری از باغات وجود دارد و بسیاری از کشاورزان دسترسی به سموم باکیفیت ندارند. او تاکید کرد که وزارت جهاد کشاورزی باید در زمینه تامین کود و سم باکیفیت به کشاورزان کمک کند تا بتوانند محصولات باکیفیت‌تری تولید کنند. او همچنین از کاهش سایز پسته ایران در مناطقی به دلیل کم‌آبی خبر داد و گفت که اندازه پسته در مناطقی از کشور از جمله کرمان کوچک شده است، هرچند که در بسیاری از نقاط کشور سایز پسته همچنان مطلوب است.

همچنین بخوانید: پسته آمریکایی با برچسب ایرانی: چالش‌های تجار ایرانی در بازارهای بین‌المللی

هم اکنون عضو شوید! با عضویت در خبرنامه ما همواره  در جریان آخرین اخبار آجیل و خشکبار، روند صنعت محصولات تند مصرف FMCG و پیشنهادات ویژه کی‌ نیا باشید. همچنین می‌توانید جدیدترین اخبار را در لینکدین، فیس‌بوک و اینستاگرام ما دنبال کنید.