تحلیل بنیادی صنعت شوینده در بورس- ارزنده‌ترین شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده کدام‌اند؟

detergent industry-Iran

مواد شوینده از قبیل صابون، شامپو، مایع ظرفشویی و… از پرکاربردترین اقلام مصرفی خانوار محسوب می‌شوند. اواخر اردیبهشت سال ۱۴۰۱ اخباری در خصوص افزایش نرخ مواد شوینده منتشر شد. باتوجه به این اخبار در مقاله زیر تحلیل بنیادی نمادهای صنعت شوینده مانند قرن، شپاکسا، شگل و ساینا انجام شده است. هدف از این گزارش بررسی اثر افزایش قیمت مواد شوینده بر سودآوری شرکت‌های تولیدکننده این مواد و شناسایی ارزنده‌ترین شرکت‌های صنعت شوینده بر اساس تحلیل بنیادی است.

صنعت شوینده در ایران

شوینده‌ها شامل انواع پودرهای شوینده مانند پودر لباسشویی دستی و ماشینی، انواع مایعات شوینده مانند ظرفشویی و دستشویی، انواع مایعات سفیدکننده، ضدعفونی‌کننده و خوشبو‌کننده، انواع مواد شوینده جامد مانند صابون و خمیردندان و همچنین انواع لوازم‌آرایشی می‌باشند. محصولات این صنعت جزو کالاهای زودمصرف (FMCG=Fast Moving Consumer Goods) محسوب می‌شوند. کالای زودمصرف کالایی است که به‌سرعت فروش رفته و قیمت نسبتاً کمی دارد.

شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده بورسی در گروه محصولات شیمیایی بازار سرمایه قرار دارند. طی ماه‌های گذشته در پی انتشار گزارش‌های سه‌ماهه زمستان سال ۱۴۰۰، مشاهده شد که شرکت‌های شوینده، زیان شناسایی کرده‌اند. علت اصلی این زیان، قیمت‌گذاری دستوری و همچنین افزایش قیمت مواد اولیه و بهای تمام‌شده‌ی بسیاری از شرکت‌ها این صنعت است.

۴ شرکت پدیده شیمی قرن، پاکسان، گلتاش و صنایع بهداشتی ساینا از تولیدکنندگان محصولات شوینده در بورس هستند. این شرکت‌ها جزو گروه محصولات شیمیایی می‌باشند. شرکت پدیده شیمی قرن بالغ بر ۱۴۴ کالا شامل طیف وسیعی از محصولات بهداشتی، تولید می‌کند و با بیش از ۵ هزار میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش بازار در میان شرکت‌های این گروه می‌باشد.

مواد اولیه و قیمت‌گذاری محصولات شوینده‌

در صنعت شوینده بیش از بیست نوع ماده اولیه اصلی وجود دارد که در بین آن‌ها می‌توان به پلی‌اتیلن، آلکیل بنزن خطی، پلی‌اتیلن ترفتالات، الکل چرب اتوکسیله، پلی‌پروپیلن، آیروپین، سدیم تری فسفات، سدیم سولفات، سدیم سیلیکات، سدیم، تگزوسیل، اسانس‌ها، آنزیم‌ها و انواع رنگ‌ها اشاره‌ کرد.

مواد اولیه صنعت شوینده عمدتاً از پتروشیمی‌ها تأمین می‌شود و قیمت هر یک به‌صورت ماهانه و هفتگی به‌روزرسانی می‌شود. این قیمت‌گذاری بر اساس مصوبه انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران انجام می‌شود. این محصولات به چند دسته تقسیم شده و باتوجه به جایگاه محصولات در سبد خانوارهای دهک‌های درآمدی بالا یا پایین، نرخ‌گذاری انجام می‌شود. از طرفی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز بر نرخ‌گذاری محصولات ضروری مانند مواد شوینده نظارت دارد.

شرکت‌های شوینده‌ در یک سال گذشته چقدر سود ساخته‌اند؟

برای تحلیل بنیادی شرکت‌های صنعت شوینده صورت سود و زیان آن‌ها بررسی شده است. شرکت پدیده شیمی قرن تاکنون گزارش مالی 3ماهه زمستان خود را منتشر نکرده است. اما باتوجه به گزارش‌های منتشر شده دیگر شرکت‌های شوینده در این فصل، زیان شناسایی شده است. این زیان ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه و بهای تمام شرکت‌ها بوده است. تاکنون شرکت پاکسان در زمستان 1400 بیشترین زیان را داشته است.

باتوجه به افزایش بهای تمام شده شرکت‌های شوینده، قیمت محصولات این صنعت افزایش داده نشده و آخرین افزایش نرخ توسط سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، خرداد سال ۱۴۰۰ ارائه شده است. اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ و پس از ارائه صورت‌های مالی توسط شرکت‌های شوینده بورسی، اخباری مبنی بر افزایش نرخ محصولات شوینده در فضای مجازی منتشر شد. اما شرکت‌ها تاکنون به‌صورت رسمی افزایش نرخ را اعلام نکرده‌اند.

برای اطلاع از اخبار صنایع کالاهای تند مصرف (FMCG) و صنعت آجیل و خشکبار ایران در خبرنامه ما عضو شوید.