پسته آمریکایی با برچسب ایرانی: چالش‌های تجار ایرانی در بازارهای بین‌المللی

پسته آمریکایی با برچسب پسته ایرانی

به گزارش کی‌نیا به نقل از ایلنا رئیس هیئت‌مدیره انجمن پسته اعلام کرد که به دلیل سیاست‌های ارزی دولت درمورد چگونگی برگشت ارز، تجار ایرانی توان صادرات پسته و رقابت در بازارهای خارجی را ندارند. محمد صالحی در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت که بخش زیادی از پسته پارسال روی دست تجار باقی مانده است و توضیح داد: «به دلیل اینکه ما خریدمان را با ارز آزاد انجام می‌دهیم و پس از صادرات باید ارز برگشتی را به‌صورت نیمایی و با قیمت کمتر بفروشیم، تاجران پسته با زیان‌های بالایی متضرر می‌شوند و عملاً توان صادرات و رقابت در بازارهای بین‌المللی را ندارند.»

وی افزود: «این مشکل برای همه صادرکنندگان وجود دارد، اما برای برخی از تجار پسته حاشیه سود به حدی کم شده که عملاً دیگر توان صادراتی وجود ندارد و اگر قرار است پسته صادر شود، باید فکری به حال این موضوع بکنند.»

صالحی تأکید کرد که تجار پسته مشکلی برای برگشت ارز ندارند و متعهد به بازگشت ارز حاصل از صادرات هستند، اما مشکل در قیمت آن است و دولت نباید به دنبال خرید ارز برگشتی با قیمت کمتر باشد. وی افزود که قیمت دستوری همیشه اشتباه بوده و باعث بسیاری از مشکلات شده است.

همچنین بخوانید: تعهد ارزی، صادرکنندگان به نام پسته را از چرخه صادرات خارج کرد

صالحی درباره تولید پسته در ایران گفت: «به دلیل کمبود آب، برای تولید مشکلاتی پیدا کرده‌ایم و به همین دلیل آمریکا در تولید پسته از ما پیشی گرفته است.» وی همچنین بیان کرد که تلاش‌ها بر این است که بدون افزایش سطح زیر کشت، با روش‌های مناسب‌تر باغداری و آبیاری، میزان تولید در واحد سطح را افزایش دهند.

وی افزود: «سال گذشته میزان تولید پسته به ۱۸۰ هزار تن رسید و امسال پیش‌بینی می‌شود تولید به ۲۰۰ هزار تن برسد که حدود ۱۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش خواهد داشت.» صالحی اشاره کرد که آمریکا با تولید حدود ۵۰۰ هزار تن پسته در صدر تولیدکنندگان جهان قرار دارد.

بزرگترین تولیدکنندگان پسته در جهان: جایگاه ایران کجاست؟

رئیس هیئت‌مدیره انجمن پسته اظهار داشت که حدود ۸۰ درصد پسته تولیدی ایران صادر می‌شود. او همچنین توضیح داد که پسته آمریکایی با برچسب ایرانی و با تعرفه گمرکی کمتر به کشورهای چین و روسیه صادر می‌شود که این امر رقابت را برای پسته ایرانی دشوارتر می‌کند.

صالحی تأکید کرد که سیاست‌های دولت در برگشت ارز و حاشیه سود پایین صادرات پسته باعث کاهش توان رقابتی تجار ایرانی شده است. وی افزود که استان‌های کرمان، خراسان‌ها، یزد، فارس، سمنان و برخی استان‌های دیگر بیشترین تولید پسته را دارند.

هم اکنون عضو شوید! با عضویت در خبرنامه ما همواره  در جریان آخرین اخبار آجیل و خشکبار، روند صنعت محصولات تند مصرف FMCG و پیشنهادات ویژه کی‌ نیا باشید. همچنین می‌توانید جدیدترین اخبار را در لینکدین، فیس‌بوک و اینستاگرام ما دنبال کنید.