ایران با رکورد فعلی میزان تولید پسته در جهان فاصله دارد

میزان تولید پسته ایران

به گزارش کی‌نیا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمود صادقی، مدیرعامل اتحادیه سراسری پسته ایران، در گفتگویی در برنامه مجله کشاورزی، به بررسی وضعیت تولید پسته در ایران و مقایسه آن با تولید پسته در آمریکا و سایر کشورها پرداخت.

وی گفت: استان کرمان با تولید 60 درصد پسته کشور، مهم‌ترین منطقه تولید پسته در ایران است. اما به دلیل کمبود آب در کرمان، برخی پسته‌کاران به اطراف تهران مهاجرت کرده‌اند و در حال احداث باغ‌های پسته در این منطقه هستند.

صادقی تأکید کرد که 24 استان کشور در زمینه کشت و تولید پسته فعالیت دارند و اتحادیه سراسری پسته در تعامل مستمر با پسته‌کاران، تلاش می‌کند مشکلات آنها را برطرف کند.

از مهم‌ترین مشکلات پسته‌کاران می‌توان به کمبود آب، مشکل تأمین نهاده‌های کشاورزی، مشکلات مالی ناشی از کاهش تولید به دلیل سرمازدگی، موانع صادرات و مشکلات تأمین ارز به دلیل سیاست‌های دولت اشاره کرد.

به گفته آقای صادقی، پسته تولیدی استان کرمان از نظر کیفیت و ویژگی‌های ظاهری برای صادرات به بازارهای جهانی مناسب‌تر است. اما پسته‌های تولید شده در استان تهران بیشتر جنبه مصرف خوراکی دارند و انواع کله قوچی، اکبری و آجیلی در تهران رواج بیشتری دارد.

وی افزود: عمده پسته صادراتی ایران از نوع فندقی و احمدآقایی است که سال‌ها سرمایه‌گذاری و بازاریابی برای آن در بازارهای بین‌المللی انجام شده است. اما در سال‌های اخیر پسته آمریکا به یک رقیب جدی برای پسته ایران تبدیل شده است.

آقای صادقی خاطرنشان کرد که با وجود رقابت سخت آمریکا، همچنان کیفیت بالای پسته ایران مورد توجه بازارهای جهانی است و او امیدوار است با برطرف شدن موانع، جایگاه صادراتی پسته ایران تقویت شود.

هم اکنون عضو شوید! با عضویت در خبرنامه ما همواره در جریان آخرین اخبار آجیل و خشکبار، روند صنعت محصولات تند مصرف FMCG و پیشنهادات ویژه کی‌ نیا باشید.