نگاهی به وضعیت بازار پسته ایران: تولید ۲۴۰ هزار تن پسته

نگاهی به وضعیت بازار پسته ایران: تولید ۲۴۰ هزار تن پسته و کاهش صادرات

به گزارش کی‌نیا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مدیرکل دفتر میوه های سردسیری، داریوش سالم‌پور درباره وضعیت تولید میوه‌های سردسیری و خشک در کشور، گفت: آمارها نشان می‌دهد که سالانه ۲۵ میلیون تن محصول باغی در سطح سه میلیون هکتار از باغات اعم از گرمسیری و نیمه‌گرمسیری، سردسیری و خشک تولید می‌شود که علاوه بر تامین نیاز داخلی، مازاد بر نیاز به کشورهای هدف صادر می‌شود که ارزآوری به همراه دارد.

او افزود: مجموع ارزآوری حوزه باغبانی سالانه نزدیک به سه میلیارد دلار است که هر ساله یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار معادل بیش از ۶۰ درصد درآمدهای ارزی حوزه باغبانی مربوط به میوه‌های سردسیری و خشک است.

تولید پسته کشور به ۲۴۰ هزارتن رسید

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک، با بیان اینکه پسته ایران در تمام جهان شناخته شده است، گفت: از مجموع بیش از ۵۰۰ هزار هکتار باغات، ۲۴۰ هزارتن پسته تولید شده است. باغ‌های پسته کرمان از سنوات گذشته رتبه خوبی در سطح زیرکشت، تولید و صادرات داشته است اما در سال‌‌های اخیر تغییر اقلیم و محدودیت منابع آبی که در آن مناطق رخ داده، از نظر کمی و کیفی باعث شوری آب‌‌ها شده است؛ بنابراین بخشی از باغداران برای پایداری تولید ناچار شده‌اند که از ارقام مقاوم‌ یا شیوه‌های به‌باغی استفاده کنند.

او افزود: تغییرات اقلیمی، سرمای زودرس بهاره، گرمای بی‌‌موقع به‌ تدریج و به تناوب تولید پسته را در استان کرمان دچار مشکل کرده است، بنابراین سرمایه‌گذاران، باغداران و بهره‌برداران ما به این فکر افتادند که خیلی از این سطوح دیگر نیاز به کارهای اصلاحی و پایداری تولید نداشته و بهتر است این محصول را در استان‌‌های دیگر کشت کنند و برنامه توسعه را پیش بگیرند.

سالم‌پور گفت: اکنون کشت پسته در استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، سمنان، قزوین، استان مرکزی و فارس در سال‌های گذشته مورد توجه قرار گرفته و حتی اکنون کشت پسته در مناطق استان‌های غربی و شمال غربی کشور مانند آذربایجان شرقی و غربی در مناطق مستعد در حال توسعه است.

او گفت: به تازگی ایران و فائو تفاهم‌نامه همکاری‌ مشترکی را برای زنجیره کامل تولید تا عرضه محصول پسته و ساماندهی آن به امضا رساندند تا با استفاده از تجربیات جهانی کارشناسان فائو بهینه‌سازی باغات انجام شود که امیدواریم با اجرای این طرح به‌خصوص در استان کرمان به عنوان یکی از پایلوت‌های مهم، روند تولید و صادرات محصول پسته به بازارهای جهانی به‌خصوص اتحادیه اروپا همانند گذشته ادامه پیدا کند.

۴۰هزار تن پسته سال قبل در انبارها ماند

به گزارش کی‌نیا به نقل از کرمان‌نو، تولید پسته در جهان رکورد شکسته. پیش‌بنی شده که حجم پسته تولیدی به یک میلیون و ۲۰۰هزارتن برسد. حجم تولید پسته در شرایطی بالا رفته که ایران در صادرات پسته سال گذشته خود هم مانده. براساس گزارش کمیته باغبانی انجمن پسته ایران ۱۰۶‌هزار تن پسته خشک در سال‌۱۴۰۱ در کشور تولید شده‌است که در مقایسه با تولید سال‌گذشته ۳۰‌درصد کاهش میزان محصول را نشان می‌دهد. با این حال همین ۱۰۶ هزار تن هم صادر نشده است.

بر اساس آمار گمرک در ۱۲ ماهه سال گذشته تنها ۵۶ هزار و ۲۹۸ تن پسته و مغز پسته به ۵۷ کشور مختلف صادر شده است . صالحی ، عضو هیات مدیره انجمن پسته ایران به «کرمان‌نو» می‌گوید قریب به ۴۰ هزار تن پسته در انبارها مانده است. ایران درحالی نتوانسته محصول سال قبل خود را صادر کند که طبق پیش‌بینی‌ها میزان تولید پسته امسال تقریبا ۲ برابر پارسال است.

هشدار در خصوص افزایش قاچاق پسته

صالحی با بیان اینکه در سال جاری با این حجم بالای پسته نمی‌توانیم صادرات را انجام دهیم، گفت: ما امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید پسته داریم که ظاهرا بی‌سابقه است، با این حجم پسته‌ای که هست، پسته خود ما هم زیاد است و باید بتوانیم با این کشورها رقابت کنیم، کشورهایی که تجارش با قیمت نرخ ارز واقعی تجارت می‌کنند و فرضا در مورد ترکیه، تجار قیمت لیر روز را می‌گیرند نه مثل تجار ما که بایستی با نرخ ارز نیمایی دلار شان را تحویل دهند.عضو هیات مدیره انجمن پسته با اشاره به مشکلات رفع تعهد ارزی و افزایش تولید پسته در جهان نسبت به افزایش قاچاق در کشور هشدار داد. او در این رابطه گفت: من فکر می‌کنم که میزان قاچاق پسته در سال جاری بیشتر خواهد شد چرا که شابد در ۲ سال گذشته به جهت تولید کمتر پسته، پسته کمتری قاچاق میشد ولی امسال با توجه به حجم بالا و نرخ نیمایی بازگشت احتمالا آمار قاچاق بیشتر خواهد بود.

پیش‌تر ذبیح‌اله اعظمی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس نیز نسبت به عوارض گمرکی و موانع، انتقاد کرده و گفته بود که این موانع بازرگان پسته را به سمت قاچاق کشانده است. اعظمی ۷ اردیبهشت در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق کرمان از گفته بود: صادرات پسته و محصولات جالیزی کرمان به نام کشورهای دیگر صادر می‌شود . اعظمی علت صادرات محصول پسته ایران به صورت قاچاق از ترکیه را عوارض بالای گمرکی و موانع کشور اعلام کرده بود. صالحی در خصوص برنامه انجمن پسته برای سامان دادن به وضعیت صادرات پست، می‌گوید: ما فقط می‌توانیم مذاکره کنیم. به زودی ستاد عالی پسته با پیگیری استاندار در کرمان برگزار می‌شود و سعی می‌کنیم تا در این راستا این موانع و مشکلات را با مذاکره مرتفع کنیم.

هم اکنون عضو شوید! با عضویت در خبرنامه ما همواره  در جریان آخرین اخبار آجیل و خشکبار، روند صنعت محصولات تند مصرف FMCG و پیشنهادات ویژه کی‌ نیا باشید.