نگاهی به وضعیت بازار پسته ایران: تولید ۲۴۰ هزار تن پسته

نگاهی به وضعیت بازار پسته ایران: تولید ۲۴۰ هزار تن پسته و کاهش صادرات

به گفته داریوش سالم‌پور، مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری، سالانه 25 میلیون تن محصول باغی در سطح 3 میلیون هکتار از انواع باغات تولید می‌شود. علاوه بر تأمین نیاز داخل، مازاد محصولات به کشورهای هدف صادر می‌گردد.

سالانه حدود 3 میلیارد دلار ارزآوری از بخش باغبانی حاصل می‌شود که بیش از 60 درصد آن مربوط به صادرات میوه‌های سردسیری و خشک است.

تولید پسته کشور به ۲۴۰ هزارتن رسید

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک در مصاحبه‌ای با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پسته ایران در سراسر جهان شناخته شده است. از بیش از 500 هزار هکتار باغات پسته، 240 هزار تن پسته تولید شده است.

وی افزود: باغ‌های پسته کرمان سابقاً رتبه خوبی در سطح زیرکشت، تولید و صادرات داشته‌اند. اما اخیراً تغییر اقلیم و کمبود آب باعث کاهش کمیت و کیفیت تولید پسته شده است. برای پایداری تولید، باغداران ناچار به استفاده از ارقام مقاوم و روش‌های نوین شده‌اند.

تغییرات اقلیمی و سرما و گرمای نامناسب، تولید پسته کرمان را با مشکل مواجه کرده است. به همین دلیل، سرمایه‌گذاران و باغداران تصمیم گرفته‌اند کشت پسته را به استان‌های دیگر منتقل کنند.

به گفته سالم‌پور، در سال‌های اخیر کشت پسته در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، سمنان، قزوین، مرکزی و فارس مورد توجه قرار گرفته است. حالا کشت پسته در مناطق مستعد استان‌های آذربایجان شرقی و غربی نیز در حال توسعه است.

اخیراً ایران و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری در زنجیره تولید تا عرضه پسته و ساماندهی آن امضا کرده‌اند. امیدواریم با اجرای این طرح به ویژه در استان کرمان به عنوان یکی از پایلوت‌های مهم، تولید و صادرات پسته به بازارهای جهانی از جمله اتحادیه اروپا ادامه یابد.

۴۰هزار تن پسته سال قبل در انبارها ماند

به گزارش کی‌نیا به نقل از کرمان‌نو، تولید جهانی پسته در سال جاری رکورد زده و پیش‌بینی می‌شود به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد. این در حالی است که صادرات پسته ایران در سال گذشته نسبت به سال قبل ثابت مانده است.

بر اساس آمار انجمن پسته ایران، تولید پسته در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۰۶ هزار تن بوده که نسبت به سال قبل ۳۰ درصد کاهش نشان می‌دهد. با این حال، حتی همین مقدار نیز به طور کامل صادر نشده و حدود ۴۰ هزار تن در انبارها مانده است.

آمارهای گمرک نشان می‌دهد در سال گذشته تنها ۵۶ هزار تن پسته به ۵۷ کشور صادر شده است. در حالی که پیش‌بینی می‌شود تولید پسته امسال حدود ۲ برابر پارسال باشد.

هشدار در خصوص افزایش قاچاق پسته

رییس هیات مدیره انجمن پسته با اشاره به تولید پیش‌بینی شده یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن پسته در سال جاری، گفت با این حجم زیاد نمی‌توانیم صادرات چشمگیری داشته باشیم. پسته تولیدی داخل نیز زیاد است و باید بتوانیم با سایر کشورها رقابت کنیم.

وی افزود: در سایر کشورها مانند ترکیه، تجار با نرخ ارز روز معامله می‌کنند در حالی که در ایران تجار مجبورند با نرخ نیما عمل کنند.

صالحی با توجه به مشکلات ارزی و افزایش تولید جهانی پسته، نسبت به احتمال افزایش قاچاق پسته در سال جاری هشدار داد. وی گفت کاهش تولید در دو سال گذشته موجب کاهش قاچاق شده بود اما با توجه به حجم بالای تولید کنونی، انتظار می‌رود قاچاق نیز افزایش یابد.

انجمن پسته قصد دارد با مذاکره با مسئولان، موانع صادرات پسته از جمله عوارض گمرکی بالا را برطرف کند تا از گرایش تجار به قاچاق جلوگیری شود.

هم اکنون عضو شوید! با عضویت در خبرنامه ما همواره  در جریان آخرین اخبار آجیل و خشکبار، روند صنعت محصولات تند مصرف FMCG و پیشنهادات ویژه کی‌ نیا باشید.