ایران؛ سومین تولیدکننده گردو در دنیا

ایران؛ سومین تولیدکننده گردو در دنیا

به گفته سازمان فائو در شرایطی که ارزش بازار جهانی محصول گردو در سال ۲۰۲۱ از ۷ میلیارد دلار عبور کرده، ایران سومین تولیدکننده برتر گردو با پوست محسوب می شود.

گردو یکی از محصولات نسبتا پرمصرف باغی است که بر اساس جدیدترین گزارشات جهانی منتشر شده، در سال زراعی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ ارزش بازار جهانی آن به ۷.۵۳ میلیارد دلار رسیده است. این در شرایطی است که کارشناسان پیش بینی می کنند ارزش این بازار از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷ به طور متوسط ۵ درصد رشد کند و از ۱۰ میلیارد دلار عبور کند.

در سال زراعی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ کشور ایران بیش از ۳۵۶ هزار تن گردو با پوست تولید کرده است و سومین تولیدکننده در جهان است

این در حالی است که بر اساس آمارهای سازمان فائو در مدت نامبرده چین به عنوان بزرگترین تولید کننده جهان، یک میلیون و صد هزار تن گردوی با پوست تولید کرده است.

این آمار همچنین نشان می دهد: پس از چین نیز ایالات متحده با تولید ۷۰۷ هزار تن در جایگاه دوم قرار دارد.

فائو همچنین می گوید: در بخش تولید گردوی با پوست پس از چین، ایالات متحده و ایران کشورهای «ترکیه با ۲۸۶ هزار تن، مکزیک با ۱۶۴ هزار تن، شیلی با ۱۵۸ هزار تن، اوکراین با ۱۱۳ هزار تن، رومانی با ۴۸ هزار تن، ازبکستان با ۴۷ هزار تن، یونان با ۳۶ هزار تن، فرانسه با ۳۵ هزار تن، مصر با ۲۴ هزار تن و آرژانتین با ۲۰هزار تن تولید گردوی با پوست» به ترتیب در جایگاه چهارم تا دهم دنیا جای دارند.

در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ ایران کمتر از هزار تن گردو با پوست به بازارهای جهانی صادر کرده است

جایگاه ۲۰ ایران در صادرات گردو با پوست

گزارش فائو همچنین نشان می دهد: در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ در بخش صادرات گردو با پوست، ایالات متحده با رقم زدن صادراتی به میزان ۱۳۸ هزار تن در جایگاه اول صادرکنندگان این محصول باغی قرار دارد.

فائو ادامه می دهد: در حوزه صادرات کشور چین با ۷۲ هزار تن دومین صادر کننده بزرگ گردو با پوست است و پس از آن نیز شیلی با حدود ۶۶ هزار تن در جایگاه سوم قرار دارد.

گزارش فائو همچنین حاکی از این است که در مدت نامبرده شیلی نیز به عنوان سومین صادرکننده ۶۵ هزار تن گردوی با پوست روانه بازارهای جهانی کرده است.

از سوی دیگر گزارش فائو نشان می دهد: در سال زراعی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ کشورهای «امارات با ۳۱ هزار تن، مکزیک با ۲۴ هزار تن، فرانسه با ۲۰هزار تن، ترکیه با ۱۵ هزار تن، اوکراین با ۱۰ هزار تن، آرژانتین با ۴هزار و ۸۰۰ تن و استرالیا با ۴ هزار و ۴۰۰ تن» به ترتیب چهارمین تا دهمین صادرکنندگان عمده محصول گردو با پوست هستند.

علاوه بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان فائو، در مدت نامبرده کشور ایران نیز با رقم زدن صادراتی کمتر از هزار تن در جایگاه بیستم قرار دارد.

گفتنی است در بحث واردات نیز داده های آماری فائو نشان می دهد: ترکیه بزرگترین وارد کننده این محصول است به طوری که در سال زراعی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ حدود ۶۴ هزار تن گردوی با پوست را وارد کرده است.

برای اطلاع از اخبار صنایع کالاهای تند مصرف (FMCG) و صنعت آجیل و خشکبار ایران در خبرنامه ما عضو شوید.