کاهش توان رقابتی فروشگاه های زنجیره ای با محدود شدن دامنه سود

هزینه‌ها در فروشگاه‌ های زنجیره‌ ای به دلیل سیستماتیک بودن و پرداخت هزینه‌های متفرقه بیشتر از واحد‌های خرد است

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، منصور عالی پور، با حضور دربرنامه رادیویی «زنجیره»، با اشاره به توسعه شهر‌ها و سبک زندگی شهرنشینی و گسترش آن‌ها و راه اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در جهان از دو قرن قبل، گفت: این سبک از خرید برای مردم مقرون به صرفه است و دولت‌ها می‌توانند برنامه ریزی هایشان را برای تامین کالا و نظارت و موارد دیگر که در کسب و کار‌ها اتفاق می‌افتد و درآمد دولت است خیلی شفاف انجام دهند.

او افزود: زنجیره‌ای بودن به این معنی است که صنوفی که با یک نام تجاری و یک سیستم متمرکز فعالیت می‌کنند زنجیره تامین و توزیع کالا تشکیل می‌دهند.

عالی پور گفت: دنیای امروز دنیای رقابتی است و همه تولیدکننده‌ها در کنار تولید مرغوبتر و با کیفیت‌تر به دنبال جذب بیشتر مشتری و سهم بالاتر بازار هستند و در همین رقابت مشتری است که بیشترین سود را می‌برد و تجربه نشان داده فروشگاه‌هایی که به صورت زنجیره‌ای فعالیت می‌کنند به دلیل قدرت بالای مانور روی تعداد، کیفیت و قیمت کالا‌ها موفق ترند.

رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای افزود: در کشور ما با روش‌های جدید و دستورالعمل‌هایی که در قیمت گذاری‌ها با عنوان قیمت تولید و قیمت مصرف کننده تنظیم شده، رقابت کالایی تا حدودی ازبین رفته است، چون فروشگاه‌ها موظفند کالا‌ها را با همان قیمت تولید کننده خریداری و با قیمت مصرف کننده به فروش برسانند و این مساله قدرت رقابت را بین این فروشگاه‌ها کم کرده است.

روشی که هم اکنون بعنوان درج قیمت تولید اجرا می‌شود، ضرایب سود مشخصی برای همه کالا‌ها مشخص شده و چه فروشگاه زنجیره‌ای چه صنوف، فرقی نمی‌کند باید این کالا را بخرند و حداقل ضریب و سود کالا را بکشند روی قیمت تولید و قیمت مصرف کننده هم با توجه به دستورالعمل مشخص شده بفروشند.

آقای علی پور با بیان اینکه هزینه‌ها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل سیستماتیک بودن و پرداخت هزینه‌های متفرقه بیشتر از واحد‌های خرد است، گفت: دستورالعمل‌های جدید رقابت بین این فروشگاه‌ها را به دلیل هزینه‌های بیشتر و کاهش توان تخفیف به مشتری‌ها از بین می‌برد.

او افزود: برخی شرکت‌های تولیدی برای در دست گرفتن بازار و جذب مشتری بیشتر مایل به ارائه تخفیف بیشتر به فروشگاه‌ها هستند، اما سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده با دستورالعمل جدید این امکان را از آن‌ها سلب کرده است.

رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای افزود: در روش جدید قیمت گذاری دستوری نداریم، اما تولیدکننده با درج قیمت تولید و مصرف کننده روی کالا، عملا برای فروشنده محدودیت گذاشته و فروشنده مظف است در همان محدوده تعیین شده (۱۰ یا ۱۲ درصد سود) اقدام به عرضه کالا کند که این مساله ممکن است به حذف تدریجی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همواره تخفیف منجر شود.

آقای علی پور با بیان اینکه روش توزیع کالا به صورت فروشگاه‌های زنجیره‌ای از ابزار‌های مهم دولت برای رصد و نظارت کامل زنجیره کالا از تامین، توزیع و فروش آن است، گفت: در سیستم جدید و اتصال بسیاری از شرکت‌ها به سامانه جامع تجارت وزارت صمت، تمام کالا‌هایی که در فر وشگاه‌های زنجیره‌ای خرید می‌شود در سامانه ثبت شده و می‌توانند به صورت شفاف روی عرضه و تقاضا نظارت داشته باشند. طبیعتا این نوع خرید و فروش عاملی است که می‌تواند براحتی با آن کنترل بازار و توزیع کالا حتی کالا‌هایی که در دوردست تولید می‌شود را با عقد قراردادی که با فروشگاه زنجیره‌ای می‌بندد در شبکه زنجیره تامین آورده و توزیع کند.

برای اطلاع از اخبار صنایع کالاهای تند مصرف (FMCG) و صنعت آجیل و خشکبار ایران در خبرنامه ما عضو شوید.