خسارت سرمای بهاره به باغ‌ های پسته در زرند و رفسنجان

خسارت سرما به ۱۲ هزار هکتار از باغات پسته رفسنجان

در حوزه کشاورزی، مشکلاتی همچون سرمازدگی به عنوان یکی از بزرگترین چالش‌ها برای کشاورزان و باغ‌داران وجود دارد. در این مقاله، به بررسی مشکل سرمازدگی در باغ‌های پسته در شهرستان‌های کرمان و رفسنجان پرداخته خواهد شد. در این زمینه، ابتدا مشکلات سرمازدگی در باغ‌های پسته شهرستان زرند کرمان و سپس خسارات سرمازدگی در باغ‌های پسته رفسنجان بررسی می‌شوند.

سرمازدگی تا ۷۰ درصد باغات پسته زرند

دبیرخانه کشاورز کرمان اعلام کرده است که بیش از ۷۰ درصد باغ‌های پسته شهرستان زرند کرمان به دلیل سرمازدگی آسیب دیده اند. مشکل سرمازدگی به صورت مداوم در استان کرمان رخ می‌دهد و بیشترین خسارات هم در شهرستان زرند اتفاق می‌افتد. همچنین، پیش‌بینی می‌شود که در شب دوشنبه همچنان خطر افت دما وجود دارد و این مسئله برای باغ‌داران مشکلاتی ایجاد می‌کند. طی سه سال پیاپی این مساله در استان کرمان روی داده است و تاکنون بیشترین خسارات در زرند وارد شده است. با این حال، با توجه به تلاش کشاورزان و استفاده از تمهیدات لازم، امیدواریم که این مشکل در آینده توسط کشاورزان بتواند مدیریت شود.

زرند در برخی از نقاط سرمای زیر منفی ۳ تا منفی ۴ درصد را تجربه کرد. هر چند که کشاورزان متوسل به شیوه‌های دود کردن و آتش زدن شدند اما عملا با دمای منفی ۳ درجه نمی‌توان مقابله خاصی کرد. هنوز آماری از حجم خسارت به صورت رسمی اعلام نشده. محمد خیراندیش رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان می‌گوید برای اعلام آمار دقیق ۲ تا ۳ روز دیگر زمان لازم است. بیشترین حجم خسارت در شهرستان زرند بوده و او تیم همراهش برای رسیدگی به این شهرستان سفر کرده. به گفته خیراندیش خسارت سرمازدگی به صورت لکه‌ای بوده و مناطق با فاصله نه چندان زیاد از یکدیگر میزان خسارتشان متفاوت است. به گفته او حجم خسارت در راور، انار کمتر بوده و در رفسنجان و کرمان میزان خسارت قابل توجه نیست. با این حال در کرمانی که حجم خسارتش ناچیز عنوان می‌شود به گفته او میزان خسارت برخی باغاتش به ۱۵ درصد هم رسیده است.

خسارت سرما به ۱۲ هزار هکتار از باغات پسته رفسنجان

در خبر دیگری، فرماندار رفسنجان اعلام کرد که افزایش شدید سرمای ۱۵ فروردین در منطقه کبوترخان و جوادیه فلاح، به خسارت سرمازدگی به ۱۲ هزار هکتار از باغ‌های پسته شهرستان رفسنجان منجر شده است. وی افزود: متاسفانه شدت سرمای شب گذشته به ۱۲هزار هکتار از باغ‌های پسته خسارت وارد کرد.

فلاح با بیان اینکه روزهای سوم، چهارم، ۱۴ و ۱۵ فروردین امسال سرماهای مکرر و خسارت‌ها به شهرستان وارد شد و این سرماهای مکرر نشان می‌دهد که بحث تغییرات اقلیمی بسیار جدی است، خاطرنشان کرد: همانگونه که باغداران و‌کشاورزان برای فراوری محصول پسته و تعمیرات باغ‌ها، به وسایل مورد نیاز مجهز می‌شوند بهتر است وسایل مورد نیاز برای مقابله با سرمازدگی‌های بهاره را نیز تهیه و نگهداری کنند تا فروردین هر سال برای مبارزه با پدیده سرمازدگی از آنها استفاده کنند.

برای اطلاع از اخبار صنایع کالاهای تند مصرف (FMCG) و صنعت آجیل و خشکبار ایران در خبرنامه ما عضو شوید.