تعهد ارزی، صادرکنندگان به نام پسته را از چرخه صادرات خارج کرد

pistachio exporters in Iran

به گزارش کی‌نیا به نقل از اکوایران؛ چند سالی هست که صادرکنندگان پسته نسبت به اعمال سیاست رفع تعهدات ارزی در مورد پسته اعتراض می‌کنند. اعتراضی که هنوز به نتیجه نرسیده است. حتی صادرات حاضر به تغییر شکل رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان پسته هم نیست.

آنها مدتی است به دنبال رفع پیمان سپاری به شیوه صادرات در برابر واردات هستند. اما دولت این شیوه را هم نپذیرفته است.

سیدمحمود ابطحی رئیس هیات امنای انجمن پسته گفت: با وجود سیاست رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان نمی‌توانند به صادرات ادامه دهند. او گفت: وضعیت صادرات برای سال جاری مشخص نیست. چون بازار به نرخ ارز نگاه می‌کند و براساس وضعیت نرخ ارز تصمیم می‌گیرد چه رفتاری کند. او با انتقاد از سیاست پیمان‌سپاری ارزی گفت: سال قبل هم وضع ما خوب نبود. باتوجه به شرایط ما و از طرفی باتوجه به اینکه تولید آمریکا سه برابر تولید ماست. این کشور همه بازار را گرفته است.

تجار بزرگ پاپس کشیدند

به گفته صادرکنندگان پسته، از سال 97 با اجرای قانون رفع تعهد ارزی نفربه‌نفر، تجار بزرگ یکی پس از دیگری از تجارت پسته عقب کشیده‌اند. دیگر صادرکنندگان خرده‌پا در این حوزه فعالیت نمی‌کنند و حتی صادرکنندگان نمونه پسته هم انگیزه‌ای برای ادامه کار ندارند.

پیمان‌سپاری ارزی، صادرات پسته کرمان را 30 درصد کاهش داد

به گفته رئیس اتاق بازرگانی کرمان، مهدی طبیب‌زاده، محدودیت‌های پیمان‌سپاری ارزی برای صادرکنندگان مشکل‌ساز شده است. وی اظهار داشت با تصمیم تعلیق کارت بازرگانی صادرکنندگانی که کمتر از ۶۰ درصد تعهد ارزی خود را ایفا کرده‌اند، حدود ۵۰ درصد کارت‌های صادراتی پسته تعلیق خواهد شد.

طبیب‌زاده افزود امسال سال محصول پسته در کرمان است و ۱۰۰ هزار تن پسته تولید شده است. اما طی دو هفته گذشته صادرات پسته استان ۳۰ درصد کاهش یافته که بحران‌زا بوده و دلیل اصلی آن محدودیت‌های پیمان‌سپاری ارزی است.

وی با اشاره به اینکه انتظار بهبود فضای کسب‌وکار تا پایان سال وجود ندارد، گفت: اگر موانع موجود مانند تأمین مالی، مالیات، بیمه و تحریم‌های بانکی برطرف شوند، شاخص‌ها بهبود می‌یابند و رشد اقتصادی رخ می‌دهد.

در مورد اعلام رشد اقتصادی ۷.۹ درصدی در بهار، طبیب‌زاده گفت مبنای محاسبه این ارقام مشخص نیست. چنین رشدی یا باید از رشد بهره‌وری باشد که وجود نداشته، و یا نیازمند سرمایه‌گذاری قابل‌توجه است که در توان اقتصاد ایران نیست. بنابراین با عدم سرمایه‌گذاری، چنین رشدی احساس نمی‌شود.

۲۰۸تاجر برگشت ارزش‌شان زیر ۶۰درصد است

بنابر گزارش‌ها، تنها در استان کرمان 208 صادرکننده پسته مشمول تعلیق کارت بازرگانی به دلیل برگشت ارز کمتر از 60 درصد هستند. این در حالی است که تعداد کل صادرکنندگان پسته استان کرمان 396 نفر می‌باشد.

پیش‌تر محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرده بود که کارت‌های تعلیق‌شده با دریافت تضامین لازم به مدت 6 ماه رفع تعلیق می‌شوند. اما به گفته علوی، عضو کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران، این وعده بانک مرکزی در هیچ‌جا مکتوب نشده و با توجه به سابقه خلف وعده‌های مکرر بانک مرکزی، اجرای آن مبهم است.

رشد تولید پسته ایران

بنابر اعلام مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، داریوش سالم‌پور، میزان تولید پسته در سال جاری ۳۹۰ هزار تن برآورد شده است. وی افزود بخش عمده‌ای از پسته‌های تولیدی پس از فرآوری و نگهداری در انبارهای استاندارد، به تدریج وارد بازارهای داخلی و صادراتی می‌شوند.

وی بیان داشت به دلیل شرایط مطلوب آب و هوایی و پیگیری‌های وزارت جهاد کشاورزی، مناطق تولید پسته کمترین آسیب را دیده‌اند. بنابراین تولید پسته نسبت به دو سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است. تولید پسته در سال گذشته کمتر از ۲۲۰ هزار تن بوده است. وی افزود در سال گذشته باغات پسته در برخی استان‌ها دچار سرمازدگی و تنش شدند که بر میزان تولید تاثیر گذاشت.

سالم‌پور عنوان کرد متوسط عملکرد تولید پسته خشک در هر هکتار ۹۰۰ کیلوگرم است. باغداران نمونه عملکرد بالاتری دارند. وی گفت باغات پسته به دلیل ارزش افزوده بالا، از لحاظ به‌کارگیری فناوری‌های نوین سرآمد هستند.

وی در مورد تاثیر محدودیت‌های آبی بر تولید پسته توضیح داد با توجه به خشکسالی‌های اخیر، احتمال تغییر الگوی کشت و مهاجرت باغبانی به مناطق مساعدتر وجود دارد. وی افزود طرح‌هایی برای مقابله با کم‌آبی از جمله انتقال آب دریای عمان و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری در دست اقدام است.

هم اکنون عضو شوید! با عضویت در خبرنامه ما همواره در جریان آخرین اخبار آجیل و خشکبار، روند صنعت محصولات تند مصرف FMCG و پیشنهادات ویژه کی‌ نیا باشید.