بزرگترین تولیدکنندگان پسته در جهان: جایگاه ایران کجاست؟

بزرگترین تولیدکنندگان پسته در جهان: جایگاه ایران کجاست؟

ایالات متحده، ایران و ترکیه به عنوان سه قدرت برتر تولیدکننده پسته در سطح جهانی شناخته می‌شوند که در مجموع ۹۷٪ از تولید جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. پسته‌ که به عنوان یکی از محبوب‌ترین و مغذی‌ترین آجیل‌ها شناخته می‌شوند، طعم و رنگ منحصر به فردی دارند. این آجیل که اصالتاً از آسیای مرکزی است، به طور گسترده‌ای در انواع غذاها و دسرها استفاده می‌شود. به مدت سال‌ها، ایران به عنوان بزرگترین صادرکننده پسته در جهان شناخته می‌شد.

بر اساس گزارش روزیاتو، کشت پسته اکنون در بسیاری از کشورها گسترش یافته است، با این حال ایالات متحده در حال حاضر در صدر تولید جهانی قرار دارد. ایالات متحده، ایران و ترکیه نه تنها در تولید بلکه در صادرات نیز پیشرو هستند، با این تفاوت که ایالات متحده به طور قابل توجهی از دو کشور دیگر پیشی گرفته است. با تولید سالانه تخمینی ۵۲۳,۹۰۰ تن، ایالات متحده به بزرگترین تولیدکننده پسته در سراسر جهان تبدیل شده است. صنعت پسته در ایالات متحده از دهه ۱۹۷۰، به لطف سیستم‌های آبیاری جدید، شروع به رشد قابل توجهی کرد، با کالیفرنیا، آریزونا و نیومکزیکو به عنوان مناطق اصلی تولید.

صنعت پسته به دلیل افزایش نرخ مصرف، رقابتی شده است و این امر کشورهای دارای شرایط مناسب کشت را بر آن داشته تا باغ‌های پسته جدیدی ایجاد کنند. علاوه بر این کشورهای تولیدکننده برتر، سوریه، یونان و برخی کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و اسپانیا نیز در کشت پسته مشارکت کرده‌اند. با این حال، سطح تولید آن‌ها حتی برای برآورده کردن نیازهای داخلی خود کافی نیست، که نیازمند واردات عمدتاً از ایالات متحده و ایران است.

جلیل کربخش رواری، معاون انجمن ملی پسته ایران، عملکرد کمتر باغ‌های پسته ایرانی نسبت به آن‌ها در ایالات متحده را به عملکرد به ازای هر هکتار نسبت داد و از تفاوت قابل توجهی در نرخ‌های بازده خبر داد. وی به چالش‌های مختلفی که صنعت پسته ایران با آن روبرو است اشاره کرد، از جمله کاهش بارندگی، خشکسالی مداوم، کمبود منابع آب، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، کیفیت پایین آب، عدم استفاده از فناوری‌های مدرن، مشکلات در تغذیه گیاهی، کاهش استفاده از ورودی‌های باکیفیت مانند سموم دفع آفات، کودها و میکرومغذی‌ها و مالکیت متفرقه به دلیل قوانین ارث، که در تضاد با ایالات متحده است که در آن باغ‌ها تحت عملیات متحد مدیریت می‌شوند.

ایران همچنان به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر کالاهایی مانند پسته، زعفران و خرما باقی مانده است. بر اساس آمار جهانی سازمان خواربار و کشاورزی (FAO)، ایران در میان هفت کشور برتر در تولید ۲۲ محصول کشاورزی کلیدی، از جمله پسته، زعفران و خرما، قرار دارد.

در یک جلسه علمی-تخصصی مرکز تحقیقات توسعه و آینده‌پژوهی بحث شد که آب، خاک و آب و هوا به طور نامتوازنی در سراسر جهان توزیع شده‌اند، با توجه به افزایش توجه به کشاورزی فرامرزی از دهه ۱۹۸۰. ایران نیز بر این حوزه تمرکز کرده است، با اینکه وزارت جهاد کشاورزی مطالعاتی در مورد تاریخ، چالش‌ها و موانع کشاورزی فرامرزی را آغاز کرد که منجر به تصویب مقرراتی از سوی دولت شد.

در پایان، بازار جهانی پسته نه تنها به توانایی‌های کشاورزی کشورهای پیشرو مانند ایالات متحده و ایران اشاره دارد بلکه چالش‌ها و فرصت‌های درون بخش را نیز نشان می‌دهد، از جمله نیاز به پیشرفت‌های فناورانه، مدیریت پایدار آب و سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی استراتژیک برای تأمین امنیت غذایی و رشد اقتصادی.

هم اکنون عضو شوید! با عضویت در خبرنامه ما همواره  در جریان آخرین اخبار آجیل و خشکبار، روند صنعت محصولات تند مصرف FMCG و پیشنهادات ویژه کی‌ نیا باشید.